Oyuncular Sendikası’ndan Kürt Tiyatro Günleri’ne destek: ‘Tiyatroya Özgürlük’

Oyuncular Sendikası’ndan Kürt Tiyatro Günleri’ne destek: ‘Tiyatroya Özgürlük’

Oyuncular Sendikası, 10-13 Şubat tarihlerinde düzenlenmesi planlanan ve Adana Valiliği tarafından “kamu güvenliğini tehdit ettiği” gerekçesiyle yasaklanan Kürt Tiyatro Günleri’ne ilişkin bir açıklama yayımladı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana İl Örgütü tarafından düzenlenecek olan etkinlikte Amed Şehir Tiyatrosu’nun “Tartuffe”, Teatra Jiyana Nû’nun “Tenê Ez” ve Tiyatro Mencel’in “Kozik” adlı oyunları sahnelenecekti.

Oyuncular Sendikası, “Tiyatroya Özgürlük” başlığıyla yayımladığı yazıda, yıllardır oynanan söz konusu oyunların, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’na gerekçe gösterilerek yasaklanmasının anlaşılır olmadığını belirtti.

Oyuncular ve oyunlar üzerindeki baskıların acilen sonlandırılmasını talep eden Oyuncular Sendikası, sansüre uğrayan tüm meslektaşlarının yanında olduğunu yineledi.

Açıklamanın tam metni şöyle:

“10-13 Şubat 2019 tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan Kürt Tiyatro Günleri’nin Adana Valiliği tarafından “kamu güvenliğini tehdit ettiği” gerekçesi ile yasaklandığını öğrenmiş bulunuyoruz.

Amed Şehir Tiyatrosu’nun “Tartuffe”, Teatra Jiyana Nû’nun “Tenê Ez” ve Tiyatro Mencel’in “Kozik” adlı oyunlarının yasaklanma gerekçesini, 2019 yılı Türkiye’sine yakıştıramıyoruz.

Söz konusu oyunlar; 1664 yılında Moliere tarafından yazılan “La Tartuffe” adlı oyunun çeviri-uyarlaması, diğeri Charlie Chaplin’in 1940’ta yazdığı, yönettiği, müziklerini yaptığı ve oynadığı “Büyük Diktatör” filminin tiyatroya “Tenê Ez” (Sadece Ben) adıyla çeviri-uyarlaması, bir diğeri de Adalet Ağaoğlu’nun 1971 yılında yazdığı “Kozalar” adlı oyununun “Kozik” adıyla çeviri-uyarlamasıdır.

Yıllardır oynanan oyunların, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’na gerekçe gösterilerek yasaklanması anlaşılır gibi değildir. Valilikler aracılığı ile oyunların yasaklanmasını, mesleğimiz, üyelerimiz ve seyircilerimiz adına kabul etmiyoruz.

Oyuncular ve oyunlar üzerindeki baskıların acilen sonlandırılmasını talep ediyor, her zamanki gibi konunun taraflarından bilgi aldığımızı, gerekli kayıtları oluşturduğumuzu ve süreci takip ettiğimizi yineliyoruz. Sansüre uğrayan tüm meslektaşlarımızın dün olduğu gibi bugün de ama ve fakat demeksizin yanında olduğumuzu yineliyor ve buradayız diyoruz.

Tiyatronun birleştirici ve onarıcı gücüne inancımızla, kamuoyuna saygılarımızı sunuyoruz.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal