Oxford’un ‘Çok Kısa Bir Başlangıç’ dizisinden 27 kitap Türkçeye çevriliyor

Oxford’un ‘Çok Kısa Bir Başlangıç’ dizisinden 27 kitap Türkçeye çevriliyor

İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ)Yayınevi, Oxford Üniversitesi Yayınevi’nin “Very Short Introductions” (Çok Kısa Bir Başlangıç) adlı dizisinden seçtiği 27 kitabı Türkçe olarak yayımlamaya başladı. Edward Craig’in kaleme aldığı “Felsefe” ile Bernard Drick’in imzasını taşıyan “Demokrasi” adlı kitaplar, dizinin ilk yayımlanan eserleri oldu.

Alanında uzman akademisyen ve araştırmacıların kaleme aldığı diziden seçilen 27 kitap; kuantum fiziğinden felsefeye, matematikten siyasete, tarihten sanata uzanan çok yönlü bir birikiminden oluşuyor.

Seçilen 27 eser Kozmoloji, Kuantum Teorisi, Matematik, Zekâ, Bilinç, Evrim gibi fen bilimlerini merkezine alan başlıkları; Felsefe, Psikoloji, Sanat Tarihi, Rönesans Sanatı, Modern Sanat, Mimari gibi kültürel ve sanatsal alanlara yoğunlaşan başlıkları; Tarih, Antik Çağda Savaş, Haçlı Seferleri, Fransız Devrimi, İspanyol İç Savaşı, Soğuk Savaş gibi insanlık tarihine yön veren olaylara ışık tutan başlıkları; Demokrasi, Kapitalizm, Sosyalizm, Faşizm gibi temel ideolojileri irdeleyen başlıkları; Hegel, Marx, Nietzsche, Schopenhauer, Kierkegaard gibi toplumun akışını etkileyen düşünür ve filozofların hayatlarını ve fikirlerini anlatan başlıkları içeriyor.

İKÜ Yayınevi’nin her yaştan okurun özellikle de çocukların ve gençlerin güvenilir ve doğru bilgiye ulaşması hedefiyle hazırladığı seride kitaplar, kısa ve özlü anlatıma sahip basit ve açık bir dille yazılmış olarak hazırlandı.

Kitapların önsözlerini Türkiye’de kendi alanlarında önemli çalışmalara imza atmış tarihçiler, bilim insanları, düşünür ve eleştirmenler kaleme alındı.

Kitaplar, İKÜ Yayınevi tarafından iki yıl boyunca düzenli aralıklarla yayımlanmaya devam edecek.

Kitaplar ilk kez 13. Ankara Kitap Fuarı’nda okurla buluştu

27 kitaplık dizinin yayımlanan ilk kitapları olan “Felsefe “ ve “Demokrasi”, 13. Ankara Kitap Fuarı’nda ilk defa okurlarıyla buluştu.

‘Felsefe’

Cambridge Üniversitesi Felsefe Bölümü profesörü Edward Craig’in kaleme aldığı “Felsefe” adlı kitabı Cenk Özdağ Türkçeleştirdi.

Kitabın önsözünü akademisyen ve yazar Prof. Dr. Betül Çotuksöken yazdı.

“Nasıl yaşamalıyız? Gerçekten var olan nedir? Bunu nasıl bilebiliriz? Bu bilgi bizim ne işimize yarar? Hakikat hakkında düşünen, felsefenin ne için olduğunu merak eden her okurun ilgisini çekecek olan bu kitap, bu alanda okumaya başlamak üzere iyi bir başlangıç olabilir.

Edward Craig, felsefenin hayatımızın dışında bir şey olmadığına; Platon, Budist düşünürler, Descartes, Hobbes, Hume, Hegel, Darwin, Mill ve Simone de Beauvoir gibi düşünürlerin gerçek ihtiyaçlarımıza yanıtlar verdiğine ve bu kişilerin eserlerinin insanlığın gelişimini şekillendirdiğine dikkat çekiyor.”

‘Demokrasi’

Çok sayıda eserde imzası bulunan ve yazar George Orwell’in biyografisini de kaleme alan Bernard Crick’in yazdığı “Demokrasi” adlı kitabı, H. Hande Orhon Özdağ Türkçeleştirdi.

Kitabın önsözünü Türkiye-Fransa ilişkilerinin gelişmesine üstün katkılar sunan kişilere verilen “Chevalierdes Palmes Académiques” nişanına değer görülen Prof. Dr. Ali Vahit Turhan kaleme aldı.

“Hiçbir siyasi kavram demokrasi kadar çok tartışmaya ve yanlış anlamaya konu olmamıştır. Bugün siyasi yelpazenin farklı kesitlerini temsil etmekle birlikte demokratik olduğunu iddia etmeyen tek bir rejim bulmak neredeyse olanaksız.

Bu kılavuz kitap demokrasi kavramının kökeni ve tarihsel gelişimi kadar mevcut demokratik uygulamaları ve kurumları da merkezine alıyor. İyi bir yönetim için demokrasinin gerekli ama yetersiz bir yaklaşım olduğunu öne süren bu çalışma, bugüne dek konu hakkında yazdıkları birer modern klasik kabul edilen saygıdeğer kuramcı Bernard Crıck’in temel nitelikte bir çözümlemesi.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal