‘Osmanlı’dan Günümüze Kadın Dergileri’ sergisi Ankara’da açıldı

‘Osmanlı’dan Günümüze Kadın Dergileri’ sergisi Ankara’da açıldı

Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Ankara Şube’nin hazırladığı “Osmanlı’dan Günümüze Kadın Dergileri” başlıklı sergi, Ankara’da bulunan Galeri Çankaya’da 29 Mart Cuma gününe (yarın) kadar ziyaret edilebilir.

“Osmanlıdan Günümüze Kadın Dergileri” sergisinde konuşan SES Ankara Şube Kadın Sekreteri Nazan Karacabey, kadın arşivlerinin bu çalışmayla birlikte ne kadar az olduğunu farkettiklerini belirterek, “Eksikliklerimizi bir başlangıç olarak algılayın. Umarım bir yol açmış oluruz” dedi. Araştırmacı yazar Aynur Demirdirek ise  Osmanlıda kadın dergileri hakkında bilgi vererek, “Daha önceden Ermeni ve Rum kadınların dergilerinin olması yanında Osmanlıda Müslüman kadınların dergilerini 1869’dan sonra görüyoruz” dedi.

Dergilerin bir kısmının geleneksel kadınlık rolleri üzerinden çıkarılırken bir kısmının ise modernleşmeyle birlikte kadının talepleri ifade eden Demirdirek, sözlerini “Doğrudan kendi sözlerini ortaya koyabildikleri bir kamusal olması sebebiyle bu yayınların anlamı çok büyük. Eğitim hakkı, kadınların ikinci cins olarak görülmesine duyulan tepki, kadınların meslek sahibi olması, evlilik içindeki hakları konusundaki düşüncelerini dile getiriyorlar” diye sürdürdü.

‘68 hareketiyle birlikte Türkiye kadınlığı keşfediyor’

Erken Cumhuriyet dönemine göre Osmanlıda çıkan kadın dergilerin daha çok kadın özgürlüğünden bahsettiğine dikkat çeken Prof. Dr. Funda Şenol Cantek, “Erken Cumhuriyet kadın dergileri, Cumhuriyetin ideal kadın prototipine lanse eden dergiler. Fedakâr anne, ideal eş, sağlıklı kuşaklar yetiştirecek becerilere sahip bir kadın ama aynı zamanda batı tarzı modernliği biçimsel olarak da olsa içselleştirmiş bir kadın rolleri görüyoruz” dedi.

50’li yıllara doğru Amerikan dergilerinden direk olarak çevirilerin yer aldığı dergilerin görüldüğünü belirten Cantek, “Televizyon yaygınlaşana kadar radyo dergileri var ve 68 kuşağı ile birlikte dünyada muhalif hareketin gelişmesiyle birlikte kadın hareketi de gelişiyor. El Ele, Kadınca ve Kim dergileri yer almaya başlıyor. Daha özgür ve daha talepkâr bir anlayışla bu dönemde Türkiye kadınlığı keşfediyor” diye konuştu.

Kadınlara hitap eden dergilerden kadınların çıkardığı dergilere geçildiğini belirten Cantek, özellikle 80 darbesinden sonra kadınların zararsız görüleceği düşüncesiyle baskılanmadığını ve yayınların gelişerek devam ettiğini ifade etti.

 

 

Haber ve fotoğraflar için kaynak: Evrensel

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar