Osman Kavala bir yıldır tutuklu: ‘Hayatımdan aylar eksiliyor’

Osman Kavala bir yıldır tutuklu: ‘Hayatımdan aylar eksiliyor’

Kültür alanına katkılarıyla tanınan iş insanı Osman Kavala’nın tutukluluğunun birinci yılında Kavala’nın avukatları İstanbul Taksim’deki Hill Otel’de bilgilendirme toplantısı yaptı. Kavala’nın avukatları bir yıldır süren tutuklama sürecinde başvurdukları hukuki yolları anlatırken, Kavala’nın uzun tutukluluk süresi nedeniyle yaşama hakkının ihlal edildiğini söyledi.

Kavala: Hayatımdan aylar eksiliyor

Bilgilendirme toplantısında cezaevinde bulunan Kavala’nın mesajı okundu. “Silivri’de ikametimin birinci yılı tamamlandı. Beni anayasal düzeni ve hükümeti devirmeye teşebbüsle suçlayanların her geçen gün bu suçlarla alakam olmadığını daha iyi fark ettiklerine inanmıyorum” diye başlayan mektup şöyle devam etti: ”Hayatımdan aylar eksiliyor. Bir an önce özgürlüğüme, aileme dostlarıma kavuşmak istiyorum. Bununla birlikte yıllardır sakıncalarını vurgulamaya çalıştığımız peşinen ceza haline gelmiş mahkeme öncesi uzun tutuklamalara ve yargılamalara artık bir son verilmesini de hayati önemde görüyorum. Benim durumumun bu sakat tutuklama rejiminin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ve yargısına verdiği zararın daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunacağına ümit ediyorum. Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi normlarına aykırı, insan özgürlüğüne değer vermeyen bir anlayış medeniyle mağdur olanlara özgürlüklerinin iade edilmesinin devletin en önemli önceliklerinden birisi olduğunu düşünüyorum.”

Kavala’nın mesajının okunmasının ardından avukatları da konuşma yaptı.

‘Şimdiye kadar hukuktan medet umduk’

Sözü ilk olarak alan avukat İlkan Koyuncu, basına bir yıl boyunca neden mesafeli davrandıklarını, bugün neden bir basın açıklaması yaptıklarını anlattı. Koyuncu, “Bu süre içerisinde hep hukuktan medet umduk. Yine hep hukuktan medet umacağız. Herhangi bir ülkeden, siyasetten bir tahliye beklentimiz yoktur” dedi. Kavala’nın biri Anayasal düzeni bozmak, diğeri de 15 Temmuz’da yabancı kişilerle irtibat kurmak iddiasıyla iki ayrı suçtan tutuklandığını hatırlatan Koyuncu, ”Osman Kavala her şeyden önce uzlaşı insanı. Cebir ve şiddet içeren bir suçla yan yana gelemez. Yabancılarla irtibat kurmak daha önce hiç görmediğimiz bir suçlama” ifadelerini kullandı.

Serbest bırakın çağrısı

Söz alan bir diğer isim ise avukat Köksal Bayraktar oldu. Bayraktar, “Osman Kavala olayında henüz belirli bir olay olmadığı için kanunsuz suç olmaz” diyerek, şunları söyledi: “24 Ağustos’ta AİHM konunun öncelikli ele alınmasını istedi. AİHM 10 Ocak 2019’a kadar yanıt beklediğini iletti. Hak arama hürriyetini Osman Kavala olayında göremiyoruz. Biz neyle suçlandığımızı bilmiyoruz. Yaşama hakkı ihlal ediliyor. Ayrıca bir yıldan beri süregelen bu uygulama bir işkence. Eğer Türkiye’de hukuk varsa Osman Kavala’nın serbest bırakılması lazım.”

Kaynak: Yeni Yaşam Gazetesi

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal