Oscar ödüllü yönetmen László Nemes’in son filmi: ‘Gün Batımı’ gösterimde

Oscar ödüllü yönetmen László Nemes’in son filmi: ‘Gün Batımı’ gösterimde

Bu hafta üçü yerli, altısı yabancı, dokuz film gösterime giriyor.

“Saul’un Oğlu” filmiyle 2015 yılında yabancı dilde en iyi film dalında Oscar ödülü kazanan László Nemes’in imzasını taşıyan “Gün Batımı”, ilkgösterimini gerçekleştirdiği 75. Venedik Film Festivali’nden FIPRESCI Ödülü’yle ayrıldı.

Toronto Uluslararası Film Festivali’ne de konuk olan filmin senaryosunu Nemes, “Saul’un Oğlu”nda beraber çalıştığı Clara Royer ve Matthieu Taponie ile birlikte kaleme aldı. Juli Jakab’ın başrolü üstlendiği filmde ona Vlad Ivanov, Marcin Czarnik ve Evelin Dobos eşlik etti.

I. Dünya Savaşı öncesi Budapeşte’de geçen filmde, Irisz Leiter adlı genç bir kızın korkusuz ve güçlü bir kadına dönüşmesi anlatılıyor. Irisz Leiter, eskiden kendi ailesine ait olan şapka dükkânına gelerek iş ister. Şehrin sosyete kesiminin katılacağı önemli bir organizasyona hazırlanan dükkânın yeni sahibi Oszkar Brill ise Irisz’i geri çevirir. Fakat kayıp geçmişinin izinde olan Irisz’in dönüşüyle Leiter ailesinin sırları oraya çıkacaktır.

‘Masumiyetin Dayanılmaz Çekiciliği’

“Coco Chanel’den Önce”, “Nathalie”, “Masumlar” adlı filmleriyle tanınan yönetmen Anna Fontaine’in imzasını taşıyan “Masumiyetin Dayanılmaz Çekiciliği” adlı modern masal uyarlamasında Lou de Laage, Isabelle Huppert ve Charles Berling rol alıyor.

Claire, genç ve güzel bir kadındır. Claire, üvey annesi Maud tarafından babasından kalan otelde hizmetçi gibi çalıştırılır. Maud, erkek arkadaşının Claire’e âşık olduğunu öğrenince kıskançlık krizlerine girer ve onu evden kovar. Yollara düşen genç kızın ulaştığı kasabadaki 7 erkek, ona tutkuyla bağlanacaktır.

‘John Wick 3’

“John Wick” adlı aksiyon serisinin üçüncü filminin yönetmen koltuğunda Chad Stahelski oturuyor. Başrolünde Keanu Reeves’in olduğu filmde ona Ian McShane, Halle Berry, Laurence Fishburne ile Anjelica Huston eşlik ediyor.

İkinci filmin kaldığı yerden devam ettiği hikâyede herkes, başına 14 milyon ödül koyulan John Wick’in peşindedir. Continental Hotel’in yöneticisi Winston, eli ayağı bağlı olan John Wick’e kaçması için bir saat zaman tanır. John Wick, New York’tan kaçabilmek için hizmet sektörünü kullanacaktır.

‘İçerdekiler’

Melih Cevdet Anday’ın 1965 yılında kaleme aldığı aynı adlı eserinden sinemaya uyarlanan “İçerdekiler”in yönetmenliğini Hüseyin Karabey üstleniyor. Senaryosunu da Karabey’in kaleme aldığı filmde Caner Cindoruk, Settar Tanrıöğen ve Gizem Soysaldı rol alıyor.

Darbe dönemi yıllarında, mevcut iktidarın söylemine karşı bildiri dağıttığı için suçlanan ve gözaltına alınan bir öğretmen, tutuklama kararı olmadan siyasi şube başkomiseri tarafından 185 gün boyunca sorgulanır. Eşiyle görüşme fırsatı yakaladığında karşısında baldızını gören öğretmen, psikolojik bir savaşa sürüklenir.

‘Bisikletler’

Manuel J. Garcia’nın yönettiği “Bisikletler” adlı animasyon filmin seslendirme ekibinde Carlos Latre, Maria Querol ve Anabel Alonso yer alıyor.

Küçük ve güzel bir kasaba olan Spoksvil’de, rengarenk bisikletler mutlu bir hayat sürmektedir. Dağ bisikleti Spidi, kasabanın postanesinde çalışsa da ileride bir yarış bisikleti olmanın hayalini kurmaktadır. Günün birinde efsanevi yarış bisikleti Rak, kasabaya geri döndüğünde buna en çok Spidi sevinir. Ne var ki yarış bisikleti Rak, kasabaya benzinli bir araçla getirmiştir.

‘UglyDolls’

Kelly Asbury’nin yönetmenliğinde çekilen “UglyDolls” adlı animasyon filmin seslendirme ekibinde Kelly Clarkson, Nick Jonas, Pitbull ve Blake Shelton yer alıyor. Türkçe dublajla gösterime giren filmin seslendirme ekibi ise Harun Can, Didem Atlıhan, Fatih Er ile Sinan Divrik’ten oluşuyor.

Kabul etme, çeşitlilik, neşe ve dostluk kavramları yüceltildiği filmin hikâyesi sevimli ve farklı Uglyville adlı kasabada başlıyor. Acayip olanın kutlandığı, tuhaf olanın özel sayıldığı bu kasabada Moxy ile UglyDoll arkadaşları, her günü neşeyle kucaklar. Ancak Moxy ve UglyDoll dostları, dağın ardındaki diğer dünyayı merak ederek yola koyulurlar.

‘Lanetli Kapı: Paranormal Orman’

Senaristliğini ve yönetmenliğini Billy Chase Goforth’un üstlendiği “Lanetli Kapı: Paranormal Orman” adlı filmde Katherine Forbes, John-Michael Fisher, Lauren Harper ve Levi Hudson rol alıyor.

Küçük bir kasabada yaşayan bir aile, ormana yaptıkları bir gezi sırasında gizemli bir kapı bulur. Kapıyı bulmalarıyla hayatlarının alt üst olması bir olan aile, bu gizemli kapının sırrını çözmek için kararlıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar