Oscar ödüllü Ron Howard’ın ‘Pavarotti’ belgeseli gösterimde

Oscar ödüllü Ron Howard’ın ‘Pavarotti’ belgeseli gösterimde

Bu hafta ikisi yerli, üçü yabancı, beş film gösterime giriyor.

“Da Vinci Şifresi”, “Akıl Oyunları” gibi filmlerle tanınan Oscar ve Altın Küre dahil çok sayıda ödüle sahip yönetmen Ron Howard’ın imzasını taşıyan “Pavarotti” belgeseli gösterimde. Ünlü İtalyan tenor Luciano Pavarotti’nin yaşamına bir bakış sunan, adını Pavarotti’nin adından alan belgesel Pavarotti’nin dünya çapında bir yıldıza dönüşmeden önceki ve sonraki yaşamından izler, Pavarotti ailesinin arşivinden yayımlanmamış görüntülerle ve Prenses Diana, Bono gibi dostlarının anlatımlarıyla izleyiciye sunuluyor. Böylece film, müzik kariyerinin ötesindeki Luciano’yu anlatmayı hedefliyor.

Luciano Pavarotti, 1935 yılında İtalya’nın kuzeyindeki Modena kentinde doğdu. 1960’lı yıllara gelindiğinde artık ünlü bir tenor olarak anılıyordu.

1966’da “Gaetano Donizetti” nin La Fille du Regiment” eserinde yüksek perdeden dokuz C’yi de seslendirebilen ilk tenor oldu. Aynı performansı 1972’de New York Metropolitan Operası’nda gerçekleştirdi ve “Yüksek C’nin Kralı” lakabını aldı.

New York Metropolitan Operası’nda Placido Domingo ve Jase Carreras’la verdiği “Üç Tenor” konserleriyle tarihe geçti.

1990’da İtalya’da düzenlenen Dünya Kupası’nda Puccini’nin “Turandot” operasından “Nessum Dorma” aryasını seslendirerek hem tüm dünyada tanındı hem de operanın geniş kitlelerce dinlenmesini sağladı.

U2’nun solisti Bono ile Bosna Savaşı sırasında insani yardım sağlamak için çalıştı ve Mostar’da Pavarotti Müzik Merkezi’ni kurdu. Buradaki yardımlarından dolayı Saraybosna’da “onursal vatandaş” ilan edildi.

U2 ve Celine Dion dahil birçok sanatçıyla birlikte Birleşmiş Milletler’e destek sağlamak için konserler ve hayır etkinlikleri yapan Pavarotti and Friends projesini başlattı.

165 kez opera sahnesine çıkarak en çok sahneye çıkan tenor oldu.

Son olarak 2006 yılında, Torino Kış Olimpiyatları’nın açılışında bir kez daha “Nessum Dorma”yı seslendiren Pavarotti, 6 Eylül 2007’de, 71 yaşında hayatını kaybetti.

‘Onun Adı Petrunya’

Haftanın öne çıkan bir diğer filmi, Başka Sinema dağıtımıyla gösterime giren “Onun Adı Petrunya” adlı yapım. Teona Strugar Mitevska’nın yönetmenliğini yaptığı filmde başrolü Zorica Nusheva canlandırıyor. Ona Labina Mitevska, Stefan Vujisic ile Suad Begovski eşlik ediyor.

“Onun Adı Petrunya”, 69. Berlin Film Festivali’ne konuk olmuştu.

Filmde, Kuzey Makedonya’nın bir kasabasında, ataerkil geleneklere çomak sokan Petrunya adındaki kadının hikâyesi anlatılıyor. Teofanya Bayramı’nda, onlarca erkek arasında, ilk kez bir kadın haçı sudan çıkarır. Kasabanın erkekleri, kolluk kuvvetleri, kilise ve medya bolluk ve şans getireceğine inanılan ahşap haçı geri almak uğraşsa da Petrunya’nın pes etmeye hiç niyeti yoktur.

‘Hapşuu’

Kenan Öztürk’ün yönetmenliğini üstlendiği, yerli yapım animasyon filmi “Hapşuu”, beş filmin gösterime girdiği haftanın tek animasyon seçeneği. Okul öncesi yaş grubuna hitap eden ve 5 sezondur aralıksız olarak TRT izleyicisiyle buluşan “Hapşuu” çizgi filminin sinema uyarlamasında Cengiz Küçükayvaz rol alıyor. Siyah Martı Animasyon Stüdyosu’nda üretilen filmin seslendirme oyuncuları kadrosunda Batu Kerem Yüksel, Öykü Kılıçaslan ve Şeyma Ayık yer alıyor.

‘Recep İvedik 6’

Şahan Gökbakar’ın başrolde olduğu Recep İvedik serisinin altıncı filmi, geniş dağıtım olanaklarıyla, 400’ü aşkın lokasyonda izleyici karşısında. Togan Gökbakar’ın yönetmen koltuğunda oturduğu filmde, Şahan Gökbakar’a Nurullah Çelebi eşlik ediyor. Filmin görüntü yönetimi bu kez de Gerard Simon’a ait.

Recep İvedik, arkadaşı Nurullah ile birlikte Konya’ya gitmek isterken kendini Kenya’da bulur. Türkiye’ye dönmek için türlü maceralara atılan ikili, yerli kabilelerle mücadele etmek zorunda kalır.

‘Yaralı Keklik’

Taner Tunç’un yönetmenliğini yaptığı “Yaralı Keklik” adlı film; inanç, kader, aile, kardeşlik gibi kavramların işlendiği bir drama. Senaryosunu Hakan Yazıcı’nın kaleme aldığı filmde, Alper Pehlivan, İbrahim Kalkan ve Dilek Canbay rol alıyor.

Filmde kardeşine verdiği sözü tutmak için uğraşan Veysel’in hikâyesi anlatılıyor. Veysel, hasta olan kız kardeşine, yaralı bulduğu kekliği iyileştirip özgürlüğüne kavuşturacağına söz vermiştir. Ancak bir süre sonra keklik ortadan kaybolur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar