Reklam Reklam

Orhan Kemal’in ‘Unutulmuş Öyküler’i

Orhan Kemal’in ‘Unutulmuş Öyküler’i

Işık Öğütçü, babası Orhan Kemal’in dergi ve gazete köşelerinde kalmış olan öykülerini bir araya getirerek “Unutulmuş Öyküler” adıyla okurlarla buluşturdu. Böylece Orhan Kemal’in süreli yayınlarda kalmış olan “Yüz Karası” (2011) ve “Kenarın Dilberi” (2015) romanları; “Bilinmeyen Senaryolar”ı (2016) ile birlikte yakın tarihlerde yayımlanmış bir “yeni” kitabı daha oldu.

Öğütçü’nün önsözde, babamın yayımlanan ilk öyküsü bu kitapla gün ışığına çıkmış oldu, diyerek anlattığı “Bir Genç Münevver”le başlayan “Unutulmuş Öyküler”de, Orhan Kemal’in 1941-1967 yılları arasında “Yeni Edebiyat, İkdam, Yürüyüş, Varlık, Yaprak, Seçilmiş Hikâyeler, Yeryüzü, İstanbul Ekspres, Vatan, Yeni İnci, Yeditepe, Akşam, Gündüz, Son Havadis, Büyük Gazete, Sosyal Adalet, Emekçi, Türkiye Trafik” adlı süreli yayımlardan derlenmiş elli dört öyküsü yer almakta.

“Unutulmuş Öyküler”, Orhan Kemal okurları ve araştırmacılar için önemli ipuçlarıyla dolu bir öykü kitabı. Kitapta yer alan “Babam, Güllü, Balık, Vatana Dönüş, Bir Kış Günü, Avare Yıllar” gibi öyküler, Orhan Kemal’in “Küçük Adamın Romanı” adıyla yayımlanan “Baba Evi, Avare Yıllar, Cemile” adlı romanlarında da tekrar işlenerek değerlendirilmiş. Bu romanlarda yer alan birçok anlatı, yazar tarafından öykü olarak da ayrıca değerlendirilmiş.

“Unutulmuş Öyküler”de tam da 27 Mayıs’ın ardından gelen günlerde yazılan ve o günler Türkiye’sini Orhan Kemalce gören “Beyoğlu, Delibozuk, Bar Kızı”; yazarın “Türkiye Trafik” gibi yayımlar için yazdığı ve hitap ettiği okur grubunu düşünerek genellikle ulaşım araçlarında yaşanan olayları işlediği “Elli Yedi Desoto, Hanımefendi”; kahve tutkusunu bildiğimiz Orhan Kemal’in mekân olarak kahveyi seçtiği “Gazozcu, Yüz Elli Bin! Hayır Yüz Altmış Bin!, Bizim Kahve” sevenlerini “renkli” bir Orhan Kemal okumasına çağırıyor.

Orhan Kemal gibi önemli ve genç kuşaklar için de her zaman göz önünde olan bir yazar için bu kitabın yazım yanlışlarıyla dolu olarak basılmış olmasını ikinci baskıda düzeltilecek bir eksiklik olarak görelim. Örneğin “de”lerin “mi”lerin yanlış yazılması, yer yer anlatım bozukluğuna da yol açan yanlışlar okuru yadırgatıyor. Kitapta yer verilmiş olan fotoğraflardan, öykülerin yayımlandıkları dergi veya gazetelerdeki hallerinde olmadığını gördüğümüz yazım yanlışları maalesef kitapta var.

Orhan Kemal’in “Unutulmuş Öyküler”ine bir katkı da memleketi Adana’dan olsun. 1946 yılında Adana’da 4 sayı yayımlanan Başak(1) adlı dergide Orhan Kemal’in “Küçük Fahişeler” adlı bir öyküsü yayımlanmıştır. Derginin 15 Haziran 1946 tarihli 4. sayısında yer alan bu öyküye, Orhan Kemal daha sonra “İki Kız” adıyla ve değişikliklerle “Çamaşırcının Kızı” adlı kitabında yer vermiştir.

1-) Başak dergisi hakkında bir inceleme yazısı, Kebikeç dergisinin 2015 tarihli 40. Sayısında yayımlandı. M. Bülent Varlık tarafından hazırlanan yazının adı: “Taşrada Bir “Sol” Dergi Başak-Adana 1946”.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal