‘Organize İşler’: Filmi Netflix‘e satan BKM’ye dava

‘Organize İşler’: Filmi Netflix‘e satan BKM’ye dava

Sinema Salonu Yatırımcıları Derneği (SİSAY) üyeleri, “Organize İşler 2: Sazan Sarmalı” adlı filmini Netflix’te yayımlatan BKM ve dağıtımcısı CJ Entertainment’a karşı hukuki süreç başlatma kararı aldı.

Senaristliğini ve yönetmenliğini Yılmaz Erdoğan’ın üstlendiği film, 1 Şubat’ta gösterime girmişti. Rekor sayıda sinema salonunda gösterime giren ve iki hafta içinde 2.5 milyon kişi tarafından izlenen filmin sinema salonlarında gösterimdeyken online dizi ve film platformu Netflix’ten de yayımlanması büyük tepki topladı.

Milliyet’ten Ali Eyüboğlu’nun “Sinemacılardan BKM ve CJ’ye dava” başlıklı haberine göre, BKM’nin gösterimdeki 15’inci gününde “Organize İşler: Sazan Sarmalı”nı Netflix’te yayınlatmasından sonra sinema salonu işletmecilerinden karşı hamle gecikmedi.

Cumartesi günü olağanüstü toplanan Sinema Salonu Yatırımcıları Derneği (SİSAY) üyeleri, gösterimdeki filmi Netflix’te yayımlatarak kendilerini zarara uğratan “Organize İşler: Sazan Sarmalı”nın yapımcısı BKM ve dağıtımcısı CJ Entertainment’a karşı hukuki süreç başlatma kararı aldı. Toplantı sonrası SİSAY’dan yapılan yazılı açıklamanın özeti şu:

“Ulusal basınımıza ‘Türk Sinemasında devrim’ başlığı ile yansıyan bu gelişme, Türk sineması için devrim değil bir darbedir.

Çıkan yasanın yaptırımlarının altı ay ertelenmiş olması nedeniyle bazı yapımcı şirketler, sezonun en yüksek gişe beklentili filmlerini belirsiz bir tarihe ertelemiş ve bu da sektörde büyük bir düşüş ve ekonomik krize neden olmuştur.

Sayın Cumhur-başkanımız ve Kültür ve Turizm Bakanımızın Türk Sinemasının gelişimi için bizzat tam destek verdiği bu dönemde yaşanan durum, sadece gişe kaybı değil ülke sinemasına vereceği hasar nedeni ile milli menfaatlerimiz açısından bir yapımcının kar-zarar perspektifini çok aşan boyutta, büyük bir risktir.

Benzer bir travmanın tekrar yaşanmaması için kanun yapıcının dünyadaki mevcut örneklerdeki gibi süre sınırı getirmesini bekliyoruz.”

SİSAY üyelerinin “Organize İşler: Sazan Sarmalı” darbesinden sonra aldıkları kararlardan biri de şu:

“Sinema salonu işletmecileri, bundan böyle tüm film anlaşmalarına ‘Gösterim başlangıcından itibaren 8 ay süre ile pay TV yasağı’ şartı koyacak. Sinemacılar, bu şartı kabul etmeyen yapımcının filmini almayacak.”

Tepkilerin üzerine BKM’den açıklama

BKM, sinema yapımcılarının “Organize İşler 2: Sazan Sarmalı” filminin Netflix’te gösterilmesine ilişkin eleştirilere yanıt veren bir açıklama yayımladı.

“Sektörümüzde yaşanan bu krizde ve değişen dünya koşullarında sinemayı ayakta tutabilmek adına Netflix ile yaptığımız bu anlaşmanın Türk sinemasını daha iyi yerlere taşıyacağından eminiz” denilen açıklamanın tam metni şöyle:

“‘Organize İşler Sazan Sarmalı’ filmimiz, üçüncü haftasında hem sinemalarımızda hem de Netflix üzerinden gösterimine devam etmektedir.

BKM olarak; sonuna kadar desteklediğimiz ve yasalaşmasından büyük memnuniyet duyduğumuz sinemalarla ilgili düzenlemenin; kampanyalar ve yazılımlarla ilgili kısmının yürürlüğünün, teknik ve ticari nedenlerle 1 Temmuz 2019’a ertelenmiş olmasına rağmen, filmlerimizin vizyon tarihini ertelemedik ve sezon için hazırladığımız tüm filmlerimizi vizyona çıkarma kararı aldık.

Sektörümüzde yaşanan krizde ve değişen dünya koşullarında sinemayı ayakta tutmak adına Netflix ile yaptığımız bu anlaşmanın Türk sinemasını daha iyi yere taşıyacağına eminiz.‘Organize İşler Sazan Sarmalı’ filminin Netflix üzerinden Türkiye dahil toplam 190 ülkede yayına açılacaktır. İstanbul’a ait bir filmi dünya çapında milyonlarca izleyiciye sunmak kararımızın gelecekte Türk sinemasının da aynen Türk dizilerinde olduğu gibi dünya seyircisi ile buluşmasına önayak olacağına, ülkemizin ve Türk sinemasının tanıtımına büyük katkı sağlayacağına kalpten inanıyoruz. Ayrıca bu özel anlaşma ile filmimizi dünyanın her yerinde yaşayan sinema seyircisine ve yurttaşlarımıza izletme imkanı bulduğumuz için sevinçli ve gururluyuz.

Netflix ile yaptığımız anlaşma sadece ‘Organize İşler Sazan Sarmalı’ filmimiz için geçerlidir ve diğer BKM filmleri yalnızca sinemalarda gösterime girecektir. Filmimizin gişe rakamları beklenen düzeyde devam ederken, ülkemizde ve dünyanın her yerinde yaşayan seyircilerimize gösterdikleri büyük ilgi için yürekten teşekkür ederiz.”

Cem Yılmaz: Haberim yoktu, ben de şaşırdım

Cem Yılmaz, “Organize İşler 2: Sazan Sarmalı” adlı filmin Netflix’te gösterimi hakkında açıklama yaptı.

Habertürk’ten Akif Yaman’ın haberine göre, komedyen Cem Yılmaz ve sevgilisi Defne Samyeli, önceki akşam bir alışveriş merkezinde görüntülendi.

Burada gazetecilerle ayaküstü sohbet eden Cem Yılmaz, Yılmaz Erdoğan’ın filmi “Organize İşler; Sazan Sarmalı”nın Netflix’e satılması hakkında konuştu.

Yılmaz, “Benim de haberim yoktu, ben de görünce şaşırdım” dedi.

Cem Yılmaz, kendisinin de bu yönde atıp atmayacağına ilişkin soruya “Benim filmlerim sinemada gösterime girecek. Benim öyle bir düşüncem yok” yanıtını verdi.

Sektör temsilcileri tepkili

Film Yapımcıları Meslek Birliği’nin (FİYAB) yaptığı yazılı açıklamada şöyle denildi:

“‘Organize İşler 2: Sazan Sarmalı’, 1400 kopya ile sinema salonlarında gösterilip çok iyi hasılatlara ulaşmaktayken, aynı anda ‘çevrimiçi film mecraları’ndan birinde oynatılmaya başlanmıştır.

Bu feci durum, sinema filmlerinin biletli seyircisiyle salonlarda buluşması geleneğini yerle bir edecek hileli bir kurnazlık, iyi niyetli sinema seyircisini aldatmadır. Aynı zamanda yeni sinema yasasıyla ulaşılacak hedeflere çelme takmaktır.

Ticari görenekte asla kabul edilmeyecek, sinemamızın geleceğine, gelişimine, dağıtım sistemine, salon işletmeciliğine ve bütün film sektörüne ağır darbe vuracak, büyük yıkımlara yol açacak bu ayak oyununu şiddetle kınıyoruz.

‘Organize İşler 2- Sazan Sarmalı’ filminin yapımcılarını sinemamız için çok tehlikeli sonuçlara yol açacak bu kusurlu hareketlerinden acilen vazgeçmeye davet ediyoruz.”

TESİYAP: Milli sinemamız için çok kötü bir gelişme

Televizyon ve Sinema Film Yapımcıları Meslek Birliği (TESİYAP), birliğin başkanı Birol Güven’in imzasını taşıyan açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Televizyon ve Sinema Film Yapımcıları Meslek Birliği olarak bir filmi vizyondayken aynı anda dijital platformlarda da gösterime sokmanın sinema sektörümüze telafisi mümkün olmayan zararlar vereceğini düşünüyoruz.

Çok uzun bir süredir yeni sinema yasası için verdiğimiz mücadele öncelikle sinemamızın geleceği içindi. Bilet geliri olmayan, sinema işletmecilerinin ekonomik sıkıntı içinde olduğu bir sinema sektörünün ne geleceği olur ne de özgürlüğü.

15 Şubat 2019 tarihinde ortaya çıkan yeni durum tüm sektörümüzü olduğu gibi bizi de şaşkınlık içinde bırakmıştır. Tek söyleyebileceğimiz şudur; bu Televizyon ve Sinema Film Yapımcıları Meslek Birliğinin ortak kararı değildir, BKM adlı üyemizin kendi ticari kararıdır. Birliğimiz bu kararı yanlış bulmakta ve milli sinemamız için çok kötü bir gelişme olarak değerlendirmektedir.

TESİYAP olarak sinemanın herhangi bir bileşenini dışarıda bırakan hiçbir gelişmeyi onaylamıyor ve ‘film, sinema salonlarında izlenir’ felsefesiyle salon işletmecilerinin yanında olduğumuzu kamuoyuna duyururuz.”

SİSAY: BKM, satışı aylar önce ve sektörden gizleyerek yaptı

Sinema Salonu Yatırımcıları Derneği (SİSAY) tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Yeni yasa konuya 360 derece temel çözümler getirmek yerine yapımcı haklarını koruma merkezli olsa da ve sinema işletmelerinin ticari esneklik ve özgürlüklerine kısıtlamalar ve taşkın cezalar da getirse, Türk Sinemasının geleceği adına SİSAY olarak her platformda lehte görüş verdik. Ancak çıkan yasanın yaptırımlarının altı ay ertelenmiş olması nedeniyle bazı yapımcı şirketler, sezonun en yüksek gişe beklentili filmlerini belirsiz bir tarihe ertelemiş ve bu da sektörde büyük bir düşüş ve ekonomik krize neden olmuştur. Bu süreçte BKM ile filmin ortağı ve dağıtımcısı konumunda bulunan CJ Entertainment şirketi, “Organize İşler 2: Sazan Sarmalı” filmini kanunun getirdiği yaptırımlar yanında sinema sahiplerinden aldığı fiyat artırımı taahhüdüne ve sinemalara özel şartlar yükleyerek vizyona sokmuş olmalarına rağmen, aylar evvel sinemalar ile eş zamanlı oynayacak şekilde VOD platformlara da satmış ve bu satışı sektörden gizleyerek sektörel teamüller ve etik değerlere ters düşen bir ilke imza atmışlardır.

Maalesef yaşanan gelişmeler benzer sınırlama ve düzenleme konusunda ülkemizde kanun yapıcının acilen devreye girmesi gerektiğini göstermektedir. Çünkü Sayın Cumhurbaşkanımız ve Kültür ve Turizm Bakanımızın Türk Sinemasının gelişimi için bizzat tam destek verdiği bu dönemde yaşanan durum, sadece gişe kaybı değil ülke sinemasına vereceği hasar nedeni ile milli menfaatlerimiz açısından bir yapımcının kar-zarar perspektifini çok aşan boyutta, büyük bir risktir.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal