Omara Portuondo, İstanbul’da konser verecek

Omara Portuondo, İstanbul’da konser verecek

Grammy dahil pek çok ödüle sahip Latin müzik efsanesi Omara Portuondo, “Omara Es Cuba-The Last Kiss” turnesi kapsamında İstanbul’da konser verecek.

Kübalı müzik grubu Buena Vista Social Club’ın bünyesindeki tek kadın olan Portuondo, 3 Ağustos’ta Life Park’ta sahnede olacak.

Portuondo, konserde Guitarra en Son Mayor”, “Lágrimas Negras”, “Siboney”, “Veinte Años”, “Llanto de Luna”, “Noche Cubana”, “La Tierra del Son” gibi sevilen şarkılarını seslendirecek. Konserden önce Türkiye’de Latin müzik icra eden sanatçılar da sahnede olacak.

1930’da Havana, Küba’da doğan Portuondo, 1945’te Tropicana kabaresinde dansçı olarak çalışmaya başladı. “Magia Negra” adlı ilk albümünü 1959’da kaydetti.

“Los lo que bamb” adlı grupla radyo programlarına katıldı. Ardından dört kadından oluşan “El Cuarteto de Aida” grubuna geçti.

1967 yılında solist olarak çalışmaya başladı, “La Novia del Feeling” albümünü kaydettiği günlerde Buena Vista Social Club’a dahil oldu.

Kübalı müzisyenlerin bir araya geldiği bir dans ve müzik mekânı olan Havana, 1940’larda kapatıldı. Kulübün kapanışından 50 yıl sonra, Juan de Marcos Gonzalez ile Ry Cooder öncülüğünde mekânda bir araya gelen eski müzisyenlerle kurulan Buena Vista Social Club, “Chan Chan”, “Candela”, “El Cuarto de Tula” gibi pek çok şarkıya imza attı. 89 yaşındaki Omara Portuondo kolektif grubun hâlâ tek kadın üyesi.

Buena Vista Social Club ile 2000 yılında  “Buena Vista Social Club Presents: Omara Portuondo” albümünü yayımladı.

Müzik kariyeri boyunca Julio Gutiérrez, Juanito Márquez ve Chucho Valdés gibi birçok önemli Kübalı müzisyenle çalıştı.

“Flor de Amor” albümüyle Latin ve Tropikal dallarında iki kez Grammy ödüllerine aday gösterildi. 2005 yılında Billboard Latin Müziği Ödülleri’nde kadın sanatçılar kategorisinde yılın albümü seçildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal