Oliver Basciano’dan Ali Güreli’nin mektubuna ağır yanıt

Oliver Basciano’dan Ali Güreli’nin mektubuna ağır yanıt

Contemporary İstanbul adına Ali Güreli’nin imzasını taşıyan bir mektup yabancı basın mensuplarına gönderilmiş ve Barış Pınarı Harekatı’nın yabancı basında tamamen yanlış yansıtıldığı ifade edilmiş ve “sanat dostları” bu haberleri ciddiye almamaya çağrılmıştı. Sanat dünyasının bu mektuba tepkisi ise kınama oldu. Hatta her yıl düzenlenen fuara yabancı galerilerin katılımının bu mektuptan etkileneceği bile konuşuluyor.

Yabancı basının Barış Pınarı Harekatı’nı “Türkiye’nin Suriyeli Kürtlere karşı askeri hamlesi” olarak duyurmasını “Uydurma haber ve yorumlar” sözleriyle niteleyen Ali Güreli’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir hafta önceki “Bu operasyon Kürtlere değil terörist gruplaradır” sözleriyle büyük paralellik taşıyan mektuba yabancı basından ilk tepki ise gazeteci ve eleştirmen Oliver Basciano’dan geldi. Güreli’nin mektubu için Twitter’da “delilik” diyen Basciano, gönderisine “Yorum yapmak zorunda hissetmeleri çok şaşırtıcı. Seneye yabancı katılımcı bulabilmek için şimdiden iyi şanslar!” sözleriyle devam etti.

Tweet’inin ardından The Art Newspaper’a da konuşan eleştirmen, mektuptaki sert tonu, sanat çalışmalarının satılması için düzenlenen bir organizasyonun konseptinden tamamen uzak bir konu için yorum yapmasını ve taşıdığı aşırı doz Türk milliyetçiliğini eleştirdiğini söyledi. Mektubu “korkunç” bulduğunu dile getirdi.

 

Kaynak: Sanatatak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal