Odunpazarı Modern Müze haziranda açılıyor

Odunpazarı Modern Müze haziranda açılıyor

Eskişehir’in UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’ne alınan ilçesi Odunpazarı’na inşa edilen Odunpazarı Modern Müze (OMM), haziran ayında bir sergiyle açılışını gerçekleştirecek.

Polimeks Holding Başkanı ve koleksiyoner Erol Tabanca’nın kurucusu olduğu müze projesi ile sanatın metropollerden çıkıp kültürel dokusu ile fark yaratan şehirlere yeni bir soluk getirmesi ve daha fazla insana ulaşması hedefleniyor. Sahip olduğu koleksiyonu koruma, sergileme ve genişletme amacını benimseyen müze, çok yönlü yapısı ve yeniliklere yer veren programıyla farklı bakış açıları kazandırmaya odaklanıyor.

Türkiye’den ve dünyadan sanatçıların modern ve çağdaş eserlerinin evrensel bir bakış açısıyla sergileneceği müze, kültürlerarası diyaloğu teşvik eden, sürekli yenilenen ve yenileyen bir platform olma özelliğini taşıyor.

Sergileme alanları, çeşitli etkinlik mekânları,  atölyeler, müze dükkânı ve kafenin yer aldığı 4.500 metrekare bir alana sahip olan müze, sergilerin yanı sıra seminerler, sanatçı buluşmaları, atölye etkinlikleri gibi birçok etkinliğe de ev sahipliği yapacak.

‘Erol Tabanca Koleksiyonu’

Odunpazar Modern Müze’nin açılışı, Erol Tabanca’nın koleksiyonundan seçilen eserlerin yer aldığı bir sergiyle gerçekleşecek.

Haldun Dostoğlu’nun küratörlüğünün üstlendiği sergide Bedri Rahmi Eyüboğlu​, ​Canan Tolon​, ​Erol Akyavaş​, ​İlhan Koman​, ​Ramazan Bayrakoğlu​, ​Sinan Demirtaş​ ve ​Tayfun Erdoğmuş gibi 1950’lerden günümüze Türkiye’de sanatın önemli temsilcilerinin eserleri yer alıyor.

Bedri Rahmi Eyüboğlu, İsimsiz 1956, tuval üzeri yağlı boya karışık teknik, 60x128cm, Fotoğraf Ozan Çakmak

Sinan Demirtaş, Aylin 2014, tuval üzeri yağlı boya, 240x220cm, Fotoğraf Kayhan Kaygusuz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal