Odunpazarı Modern Müze, Erdoğan’ın ‘vav’ının gölgesinde açıldı

Odunpazarı Modern Müze, Erdoğan’ın ‘vav’ının gölgesinde açıldı

İş insanı ve koleksiyoner Erol Tabanca tarafından Eskişehir’de kurulan Odunpazarı Modern Müze (OMM) ziyaretçilere kapılarını açtı. Müzede Erol Tabanca’nın koleksiyonundaki eserlerden bir seçki sunuluyor. Haldun Dostoğlu’nun küratörlüğünü yaptığı “Vuslat” adlı sergide 1950’lerden günümüze farklı disiplinlerden 60’ın üzerinde yerli ve yabancı sanatçının eserleri yer alıyor.

Japon sanatçı Tanabe Chikuunsai’nin müzeye özel ürettiği enstalasyon ve dijital sanat kolektifi Marshmallow Laser Feast’in Türkiye’de ilk kez sunulan sanal gerçeklik deneyimi, müzede görülebilecek çalışmalar arasında. Müzenin mimari tasarımı ise ünlü Japon mimar Kengo Kuma’ya ait.

Odunpazarı Modern Müze’nin açılması sanat çevrelerinde heyecan yaratırken, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın müzenin temek atma töreni sırasında yaptığı “vav” harfinin müzede sergileniyor olması tepkilere yol açtı.

Erdoğan’ın “vav”ı “Bu ‘vav’ çalışması, 17.02.2018 tarihinde, OMM temel atma töreni sırasında T.C Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan eliyle yapılmıştır” ibaresiyle müzedeki diğer eserlerle birlikte sergilendi. Öte yandan Erdoğan, sanatçıların katılımıyla yapılan açılışa katılmayıp öğle saatlerinde müzeye gelerek resmi açılışı gerçekleştirdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17 yorumlar

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

17 Yorumlar

  • Sanat Sevicisi
    9 Eylül 2019, 16:31

    Reis-i Cumhur’un Vav eseri sergide sergilenmiyor. Bilgi duvarına konulmuş. Sergideki seçkinin bir parçasıymış gibi lanse edilen bu yalan haberinizi kınıyorum.

    CEVAPLA