Ödüllü tiyatro oyuncusu Ersin Umut Güler’e sosyal medya paylaşımlarından dolayı hapis cezası

Ödüllü tiyatro oyuncusu Ersin Umut Güler’e sosyal medya paylaşımlarından dolayı hapis cezası

Yolcu Tiyatro oyuncularından, oyuncu ve yönetmen Ersin Umut Güler’e, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar gerekçe gösterilerek 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Güler, “5 yıl süreyle özgürlüğümü kısıtladılar; ama hep göğüs germek zorundayız, yoksa bugünleri de arayacağız” dedi.

Cumhuriyet’ten Ayça Han’ın haberine göre, 2016 yılında sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşım gerekçe gösterilerek yargılanan Güler’in cezası, 5 yıl ertelendi. Geçen yıl mayıs ayında savcılık tarafından ifadeye çağrılan Güler’e, “Cumhurbaşkanı’na hakaret” ve “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla 2 ayrı dava açıldı. 25 Haziran’da ilk duruşması görülen propaganda davası, 8 Temmuz’da yapılan üçüncü duruşmayla karara bağlandı. Başarılı tiyatrocu, Anayasa Mahkemesi’ne itiraz etme hazırlığında olduğunu ifade etti. Güler, savunma için süre istediklerini ama hâkimin 4 Temmuz’da görülen 2’nci duruşmada, “Savunmanızı yapın bitirelim” dediğini söyledi. Savunmasını, 8 Temmuz’daki 3’üncü duruşmada yapan sanatçı, savcının mütalaasının savunmadan önce hazırlanmış olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Savcı, ben savunmayı yaptıktan hemen sonra mütalaa için basılı kâğıdı çıkarıp heyet başkanına verdi. Belli ki benim savunmamdan hemen önce hazırlanmıştı zaten. Hemen önce bile değil. O mütalaa benzer davalarda hep kullanılıyordur, eminim.”

‘Sözümü söylemeye devam edeceğim’

OHAL kararnamesi ile kapatılan İzmir Yenikapı Tiyatrosu oyuncularından Nazlı Masatçı’ya “Halkı askerlikten soğutmak” ve Yolcu Tiyatro oyuncularından Cenk Dost Verdi’ye sosyal medya paylaşımları yüzünden verilen hapis cezalarını hatırlatan Güler, tiyatrolar üzerinde basına yansıyan kadar yansımayan baskıların da olduğunu söyledi. Oyunların yasaklandığını; valiliklerin, müftülüklerin denetim ve engellemeleriyle karşılaşıldığını vurgulayan sanatçı, şunları söyledi:

“Doğu turnesine çıktığında, kulisinde polis bekleyen arkadaşlarımız var. Düşünün, birazdan sahneye çıkacaksınız ve kulisinizde polis bekliyor. Basına yansımayan bir sürü soruşturma var ve bunlar artarak devam ediyor; bir baskı var ve bu artarak devam edecek. Ama bu engel değil, ben yine sahneye çıkmaya, sözümü söylemeye devam edeceğim.”

Güler, “Kürklü Venüs”teki performansıyla 6. Ekin Yazı Dostları Tiyatro Ödülleri’nde en iyi erkek oyuncu seçilmişti. Önceki yıl ise “Joko’nun Doğum Günü” oyunuyla yılın yönetmeni ödülünü almıştı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar