Nuri İyem’in sekiz büyük tablosu mezatta

Nuri İyem’in sekiz büyük tablosu mezatta

Türk resim sanatının önemli figürlerinden Nuri İyem’in koleksiyonunda yer alan sekiz büyük eser, kızı Müjde Tanla tarafından mezata çıkarılıyor.

Anadolu kadın portreleriyle toplumsal gerçekçiliğe vurgu yapan İyem’in sekiz tablosu “Osmanlı & Karma Sanat” başlıklı müzayede de satışa sunulacak. Tablolar arasında İyem’in önemli eserlerinden “Kayınvalide ve Eltiler” de yer alıyor.

Toplam dört yüz altmış dört eserin alıcıya çıkacağı müzayede de; hatlar, Çanakkale ve Kütahya seramikleri, ünlü tasarımcıların mobilyaları, halılar ve değerli koleksiyonlardan tablolar sergilenecek.

Eserler, Alif Art Antikacılık’ın Nişantaşı’ndaki galerisinde, 13 Ekim Cumartesi günü saat: 14.00’te mezata çıkacak. Galeride sergilenen eserler yarına kadar görülebilir.

1915’te İstanbul’da dünyaya gelen Nuri İyem, ilkokulu Mardin’de bitirdikten sonra Vefa Lisesi’ne ardından Pertevniyal Lisesi’ne geçti. Resme karşı büyük tutku besleyen İyem, akademiye kaydoldu.

Nazmi Ziya, Hikmet Onat, İbrahim Çallı ve Léopold Lévy gibi önemli ressamların öğrencisi olan İyem, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın verdiği Sanat Tarihi, Estetik ve Mitoloji gibi derslerle entelektüel kimliğini iyice şekillendirdi.

İyem, Agop Arad, Selim Turan, Mümtaz Yener, Avni Arbaş, Haşmet Akal, Turgut Atalay, Fethi Karakaş ve Ferruh Başağa gibi bir grup sanatçı, İkinci Dünya Savaşı’nın kasvetli ortamında ürettikleri ve bu üretimlerini toplumsal gerçekçi bir çizgide tamamladıkları eserlerden oluşan bir sergi açtılar. 1941 yılının Mayıs ayında açtıkları bu sergide halk ile bütünleşmeyi, halkın duygu ve düşüncelerini sanata dökebilmeyi amaçladılar.

Bu sergini ardından Yeniler grubunda birleşen sanatçılar, sanat ve toplumu harmanlayarak orta yolu bulmaya çalıştı. İyem, grup dağılana kadar burada yer alırken bir yandan da Resim-Heykel Müzesi’nde Halil Dikmen’in yardımcısı olarak çalıştı. Burada da Türk resminin ilk dönem ustalarını, özellikle de Hoca Ali Rıza’yı tanıma fırsatı buldu.

İyem, halk ve sanatı birleştirme amacıyla sayısız sergi açtı. 50’li yıllarda soyut eserlere yönelirken 60’lı yıllarda figüratif resme geri dönüş yaptı. Anadolu’yu verimli bir toprak gibi tanımlayan İyem; köyden kente göç, gecekondu yaşantısı, Anadolu insanı ve iç dünyası gibi konulara değindi.

Bugüne kadar altı binden fazla eser üreten Nuri İyem, 19 Haziran 2005’te aramızdan ayrıldı.

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar