Notre-Dame Katedrali’ndeki hangi eserler kurtarıldı, hangilerinin akıbeti bilinmiyor?

Notre-Dame Katedrali’ndeki hangi eserler kurtarıldı, hangilerinin akıbeti bilinmiyor?

Fransa’nın başkenti Paris’in en ünlü tarihi yapılarından Notre-Dame Katedrali’nde çıkn yangın sonucu, 850 yıllık yapının çatısı ve kulesi çöktü. Paris itfaiyesi, TSİ 04:00’te yangını kontrol altına almayı başardığını duyurdu.

İtfaiye yetkilileri, ana yapının “kurtarıldığını” söyledi. Soğutma çalışmaları halen devam ederken katedralin içindeki sanat eserlerini kurtarmak için özel ekipler görev yapıyor.

BBC Türkçe‘de yer alan habere göre, 8,5 saat sonra söndürülen yangında büyük bir kısmı küle dönüşen Notre-Dame Katedrali; heykel, resim, vitray, oyma, kabartma ve el yazmaları dahil pek çok sanat eseri ve müzik enstrümanının yanı sıra, Dikenli Taç ve İsa Peygamber’in gerildiği çarmıhtan bir parçanın da bulunduğu birçok dini sembolü barındırıyordu.

Yangında kurtarılan ve de akıbeti hâlâ bilinmeyen eserler ve semboller şöyle:

Kurtarılanlar:

Dikenli Taç

Notre-Dame’ın en değerli dini sembolleri arasında yer alan ve çarmıha gerilmeden önce İsa Peygamber’in başına takılan “Dikenli Taç”.

Kudüs’ten getirilen taç, 1238’de Kral 14’ncü Louis’ye verilmişti. Dikenli dallardan örülen taç bir süre 14’üncü Louis’nin yaptırdığı Sainte-Chapelle Kilisesi’nde tutulduktan sonra Notre Dame’a nakledildi.

Dikenleri dünya genelinde farklı kiliselere gönderilen taç, katedralde bir kristalin içinde sergileniyordu. Pazartesi gecesi, Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, tacın yangından kurtarıldığını açıkladı.

Aziz Louise’nin tüniği

Aziz olan tek Fransız Kralı Louise’nin giydiği 13’ncü yüzyıldan kalma keten tunik. 1226’da tahta çıkan Louis, yedinci Haçlı Seferi’ne katılmış ve sekizinci haçlı seferinde; 1270’te ölmüştü. Louise, 1297’de aziz ilan edildi. Dikenli Taç da Aziz Louise’ye verildi.

Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, tuniğin de kurtarıldığını açıkladı.

Kuzey Gül Penceresi

Fransız gazeteci Laurent Valdiguie’ye göre vitraylarla süslü 21 metre yüksekliğindeki ünlü Kuzey Gül Penceresi de kurtarıldı.

Akıbeti bilinmeyenler:

Çarmıhtan İndiriliş

Katedralin en çok ilgi gören eserlerinden biri olan ve İsa’nın çarmıhtan indirilişini tasvir eden heykel. Yangından ilk fotoğraflar, Nicolas Coustou’nun yüksek sunakta sergilenen eserinin zarar görmediğine işaret ediliyordu. Ancak eserin kurtarılıp kurtarılamadığı henüz bilinmiyor.

Batı ve Güney Gül Pencereleri

Notre-Dame’ın diğer vitray gül pencerelerinin akıbeti konusunda çelişkili haberler var.

1225’te yapılan Batı Gül Penceresi diğerlerinden küçük. 1260 civarında inşa edilen Güney Gül Penceresi ise daha büyük ve daha fazla süsleme içeriyor.

Yangını takip eden gazetecilerin ilk haberlerinde Kuzey dahil üç gül penceresinin de alevlerde eridiği belirtiliyordu. Ancak daha sonra Kuzey Gül Penceresi’nin kurtarıldığı bildirildi.

Yangın sırasında katedralin yakınlarında bulunan İngiliz milletvekili Yvette Cooper, bir gül penceresinin düştüğünü gördüğünü aktardı.

Gerçek Çarmıh ve Kutsal Çivi

Notre-Dame, Dikenli Taç’ın yanı sıra İsa’nın gerildiği çarmıhtan bir parçaya ve çarmıha gerilmesi sırasında kullanılan bir çiviye de ev sahipliği yapıyordu. Çarmıh ve çivinin de akıbeti bilinmiyor.

Büyük Kilise Orgu

Notre-Dame’ın önemli sembollerinden sekiz bin boruluk büyük orgun akıbeti de bilinmiyor. 1403’te inşa edilen org, zaman içinde pek çok kez elden geçirildi. Orgun bazı boruları Ortaçağ’dan kalma.

Katedral çanları

Notre-Dome Katedrali’nin 10 çanı bulunuyor. En eski çan olan 13 ton ağırlığındaki Emmanuel 15’inci yüzyılda yapıldı, 1681’de yenilendi.

Madonna ve Çocuk Heykeli

“Notre-Dame de Paris” olarak bilinen ünlü heykel, katedralle aynı ada sahip. Meryem ve İsa’yı tasvir eden 1.8 metre boyundaki heykel, 14’ncü yüzyılda yapıldı ve Notre Dame’a 1818’de getirildi.

Aziz Thomas Aquinas’ın tablosu

17’nci yüzyılda yapılan ve Notre-Dame’a 1974’te getirilen tabloda aziz ve bir grup insan erdem çeşmesinden su içerken resmediliyor.

Aziz Denis Heykeli

Nicolas Coustou’nun 18’nci yüzyılda yaptığı bir başka heykel. Paris’in koruyucu azizi olan Denis’i vaaz verirken tasvir eden heykel de katedralde sergileniyordu.

Macron: Hep birlikte yeniden inşa edeceğiz

BBC Türkçe‘de yer alan habere göre, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Pazartesi gecesi yangının devam ettiği yapının önünde basına yaptığı açıklamada “Notre-Dame bizim tarihimiz, edabiyatımız, büyük olaylarımızın, savaşlarımızın, özgürlük mücadelelerimizin yaşandığı yer” dedi:

“Notre-Dame yanıyor ve pek çok Fransızın hissettiği üzüntüyü biliyorum. Ama bu akşam umuttan da bahsetmek istiyorum.

“Gururlu olalım çünkü bu katedrali 800’den fazla yıl önce biz inşa ettik ve aradan geçen yüzyıllarda büyüttük, geliştirdik. Bu yüzden ciddi bir şekilde söylüyorum: Hep birlikte yeniden inşa edeceğiz.”

Katedral için dayanışma

Sputnik’te yer alan habere göre, Fransa’nın en zengin iki ismi olarak bilinen François-Henri Pinault and Bernard Arnault, yangınla büyük hasar gören Notre Dame Katedrali’nin yeniden inşası için 300 milyon Euro bağışladı. Fransa basını 11 iş insanın da bağış yaptığını belirtirken, ilerleyen günlerde daha fazla insanın dayanışma göstereceği vurgulandı.

​Bünyesinde Gucci, Yves Saint Laurent ve Alexander McQueen gibi pek çok lüks firmayı barındıran Kering şirketinin başkanı ve CEO’su François-Henri Pinault, Notre Dame için 100 milyon euro bağışlayacağını duyurdu. Pinault, Le Monde gazetesine yaptığı açıklamada, bu miktarın Notre Dame’ı tamamen inşa etmeye yetmesini umduğunu söyledi.

Pinault’dan sonra bir bağış duyurusu da Louis Vuitton ve Christian Dior gibi şirketlerin bulunduğu LVMH grubunun başkanı ve CEO’su Bernard Arnault’dan geldi. Arnault, Fransa’nın sembolü için 200 milyon Euro bağışlayacağını belirtti.

Yapılan açıklamada, “Arnault ailesi ve LVMH grubu, bir ulusal trajedinin yaşandığı bu zamanda dayanışma göstermek ve bu muazzam katedralin yeniden inşasına yardımcı olmak istiyor” denildi. Açıklamada, katedralin Fransız birliğini temsil ettiği de vurgulandı.

Arnault, François Hollande’ın Fransa başkanı seçilmesinden sonra vergi oranlarında artışın gündeme gelmesi üzerine 2012 Ağustos’unda Belçika vatandaşlığına başvurmuştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal