Nikola Tesla Müzesi Türkiye’ye geliyor

Nikola Tesla Müzesi Türkiye’ye geliyor

Nikola Tesla’nın Sırbistan’a bağlı Belgrad’da yer alan müzesindeki eserler, Türkiye’ye getirilecek.

Sırp kökenli Amerikalı mucit, elektrofizik uzmanı ve fizikçi Nikola Tesla’nın; 700’den fazla patentli eseri ve özel eşyalarının sergileneceği “Tesla Müzesi” Türkiye’ye geliyor. Türkiye Aristo Strateji Yönetimi ve Danışmanlık şirketi ile Belgrad’da bulunan “Tesla Müzesi” arasında yapılan müzakereler olumlu sonuçlandı. Türkiye’de İstanbul, Ankara ve İzmir dahil 3 ilde kurulacak 200 metrelik sergi alanlarında  1 yıl boyunca sergilenecek eserlerin Eylül 2019’da gelmesi bekleniyor.

Müzedeki eserler, devletlerarası özel gümrükleme sistemiyle 6-7 aylık bir süreçte Türkiye’de olacak. Gelecek eserler arasında: 700’den fazla patentli ürün, Tesla ve Edison arasında geçen münakaşaların gazete küpürleri, dünyanın ilk kablosuz elektriğini yayan kule, indüksiyon motoru, Niagara Şelalesi üzerine kurulan dünyanın ilk hidroelektrik santralinin portatifi gibi Tesla’nın özel icatları yer alıyor.

“Tesla Müzesi”yle protokol imzalayan iş adamı Yunus Emre Armağan şunları söyledi: “Tesla, dünyayı kökten değiştirecek icatlara imza attı. Günümüzde Nikola Tesla’nın hala bilinmeyen ya da kullanılmayan birçok icadı bulunur. Değerli bilim adamı Tesla’yı Türkiye’deki bilim sevdalısı olan gençler ve çocuklarmıza daha yakından tanıtmak ve Tesla’nın icatlarını görerek inceleyebilme şansı vermek amacıyla bu projeyi hayata geçirmek için çaba sarf ediyoruz. Tesla Müzesi’nin Türk gençlerine ışık tutacağına ve ilham vereceğine inanıyoruz.”

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal