Nezihe Meriç, mandolin öğrencileriyle anıldı: ‘Sınıfa şarkı söyleyerek girerdi’

Nezihe Meriç, mandolin öğrencileriyle anıldı: ‘Sınıfa şarkı söyleyerek girerdi’

Yazar Nezihe Meriç, İstanbul’da Heybeliada’da, Heybeliada Halk Kütüphanesini Koruma Derneği tarafından düzenlenen bir buluşmayla anıldı. 13 Eylül’de, geçmişte ilkokul ve kütüphane olarak hizmet vermiş olan tarihi binanın önünde gerçekleşen etkinliğe Meriç’in mandolin öğrencileri de katıldı.

Eski öğrencileri, 1946-54 yılları arasında müzik öğretmenliği yapan Meriç’in sınıfa şarkı söyleyerek girdiğini, öğrencilerin saçlarını taradığını, klasik müzik bestecilerini kendilerine tanıttığını anlattılar. 

Bazı derslerini çamların arasında yapan Meriç, öğrencilerini Ada’dan İstanbul Radyosuna götürüyor, çocuklar için skeçler yazıyor, konserler düzenliyordu. Etkinlikte konuşan öğrencilerinden Füsun Erman, Meriç’le ilişkilerinin kopmadığını, hatta ölümünden iki gün önce papatyalarla ziyaretine gittiğinde kendisinin “İki taş arasından çıkan bir papatya görürseniz beni hatırlayın” dediğini aktardı.

Etkinlikte dernek başkanı Ahmet Korkut Tokman binanın geçmişine ve bu mekânın yeniden Halk Kütüphanesi olarak açılmasını hedefleyen derneğe ilişkin bilgiler verdi. Dernek üyelerinden Serenad Demirhan Meriç’in Adayla bağlantısı, Ayşe Sarısayın ise yazarın öyküleri hakkında konuştular.

Etkinlikte Meriç’i Ada hafızasında kalıcı kılmak amacıyla binanın girişine bir plaket asılması düşünülmüşken, plaketin yeri Kaymakamlık tarafından uygun görülmediği için bu işlem gerçekleştirilemedi. Dernek plaketi asmak için çalışmalarını sürdürecek.

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal