New York Times’a göre son 10 yılda sinema dünyasında en büyük etkiyi yaratan 10 film

New York Times’a göre son 10 yılda sinema dünyasında en büyük etkiyi yaratan 10 film

New York Times, son 10 yılda sinema dünyasında en büyük etkiyi yaratan 10 filmi derlediği bir liste yayımlandı. Listede “The Avengers”, “Get Out”, “Bridesmaids”, “The Hunger Games: Catching Fire”, “Star Wars: The Force Awakens” gibi ana akım sinemada hafızalara kazınmış ve büyük etki yaratmış filmler yer alıyor.

Son 10 yıla baktığımızda, gelişen teknolojiyle birlikte sinema sektöründe teknik manada önemli gelişmeler oldu. Özellikle sinemanın en popüler ürünlerinin ortaya çıktığı aksiyon sineması, teknik gelişmenin en çok ilerleme kaydedildiği alan olarak başı çekti. Dijital efektlerin maksimum seviyeye ulaşmasıyla heyecan uyandıran görsel efektlere imza atıldı. Aynı zamanda politik ya da sosyal mesajlarla öne çıkan filmler de izleyicinin ilgisini çekmeyi başardı. Yukarıda bahsettiğimiz bu tarzdaki filmler, zaman içerisinde eğlence dünyasında ve popüler kültürde bir fark yarattı, kendisinden sonra gelen birçok filme de öncü oldu. Bu durum da aslında günümüz sinema dünyasında büyük etki yaratan filmlerin çekilmesine yol açtı. Buradan hareketle New York Times, son 10 yılda sinema dünyasında en büyük etkiyi yaratan 10 filmi derlediği bir liste yayınlandı.

FilmLoverss’ın New York Times’tan aktardığına göre,  listede günümüz sinema dünyasında büyük bir yer kaplayan Marvel Sinematik Evreni filmlerinin öncülerinden “The Avengers”, 2010’lu yılların komedi sinemasına damgasını vuran ve Melissa McCarthy’nin ilk Oscar adaylığını elde ettiği “Bridesmaids”, gençlik kitaplarından uyarlanan film serilerinde başı çeken yapımlardan biri olan 2012 yapımı “The Hunger Games”in devam filmi “The Hunger Games: Catching Fire”, George Lucas’ın yarattığı evrenin büyüklüğü içinde altı filmlik bir maceraya tanık olduğumuz “Star Wars” serisinin uzun bir aradan sonra gelen yeni filmi “Star Wars: The Force Awakens” gibi ana akım sinemada hafızalara kazınmış ve büyük etki yaratmış filmler yer alıyor.

Listede yer alan filmler şöyle:

“American Sniper” (2014)

“The Avengers” (2012)

“Blackfish” (2013)

“Bridesmaids” (2011)

“Frozen” (2013)

“Get Out” (2017)

“The Hunger Games: Catching Fire” (2013)

“Moonlight” (2016)

“Okja” (2017)

“Star Wars: The Force Awakens” (2015)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar