Netflix filmleri bu yılki Cannes Film Festivali’nde de yer almayacak

Netflix filmleri bu yılki Cannes Film Festivali’nde de yer almayacak

Filmloverss’ın Variety’den aktardığına göre, Netflix, Cannes Film Festivali’ne bu yıl da dönmüyor. İki taraf arasındaki görüşmeler olumlu geçiyor olsa da bu yılki festivalde de hiçbir Netflix filmi yer almayacak.

Geçtiğimiz yıl Cannes Film Festivali yönetiminin filmlerini yarışma dışı bırakmasının ardından festivalden çekilme kararı alan Netflix, bu yıl da festivalde yer almayacak. Netflix ve Cannes Film Festivali yöneticileri arasında görüşmeler devam ediyor olsa da, bu yılki festivalde ne Ana Yarışma bölümünde ne de yarışma dışı bölümlerde Netflix filmi yer almayacak.

Geçtiğimiz yıl Neflix’in “Roma”yı Cannes Film Festivali’nden çekip, Altın Aslan kazanacağı Venedik Film Festivali’ne götürmesiyle sonuçlanan sürecin ardından uzlaşıya varmak için masaya oturan taraflar, aradan geçen sürede ortak bir çözüm bulma yolunda önemli adımlar atmış durumda.

Hollywood Yabancı Basın Birliği (HFPA)’nin düzenlediği toplantı için Los Angeles’a gelen Cannes Film Festivali direktörü Thierry Frémaux’nun bir hafta önce Netflix yöneticileri Ted Sarandos ve Scott Stuber ile görüştüğü belirtiliyor. Ancak henüz iki tarafı da memnun edecek bir anlaşmaya varılamamış gibi görünüyor.

Ayrıca Netflix’in bu yıl festivalde gösterilmeye hazır filminin olmamasının da bu yılki festivali es geçmesinde etkili olduğu söyleniyor.

Netflix, Cannes Film Film Festivali’ne bu yıl da dönmüyor

Frémaux, geçtiğimiz ekim ayında Lyon’da düzenlenen Lumière Festivali sırasında yaptığı açıklamalarla “The Irishman” gibi dikkat çekici Netflix yapımlarını Cannes’da görmek istediğini açıkça dile getirmişti.

Cannes Direktörü, bununla da yetinmeyip Martin Scorsese’nin Onur Ödülü aldığı Marakeş Film Festivali’ne gitmiş ve Scorsese ile bizzat görüşmüştü. Bu durum da Scorsese’nin merakla beklenen filminin dünyadaki ilk gösterimini Cannes’da yapabileceği şeklinde yorumlanmıştı.Ancak henüz post-prodüksiyon süreci tamamlanmayan film Cannes Film Festivali’ne yetişmeyecek.

Robert De Niro ve Al Pacino’yu gençleştirmek için “The Curious Case of Benjamin Button”dakine benzer bir CGI teknolojisi kullanan film, dünyadaki ilk gösterimini eylül ayında düzenlenecek olan Venedik Film Festivali’nde yapacak gibi görünüyor.

“The Irishman”in yanı sıra Steven Soderbergh imzalı “The Laundromat”, Noah Baumbach’ın henüz ismi açıklanmayan yeni filmi, Timothée Chalamet’li “The King” ve Safdie Kardeşler’in merakla beklenen yeni filmi “Uncut Gems”, bu yıl Cannes Film Festivali’nde gösterilebileceği söylenen Netflix yapımları arasında yer alıyordu. Ancak Variety’nin haberi, bu filmlerin de festivalde yer almayacağını gösteriyor.

Netflix, bu yıl Cannes Film Festivali’nde filmleri ile yer almayacak olsa da şirket yöneticilerinin festivalde bir hayli etkili olması bekleniyor. Zira Cannes, Venedik, Sundance gibi festivaller, Netflix ve Amazon gibi dijital platformlar için dikkat çekici projeleri keşfedip haklarını satın alabilecekleri müzayedelere dönüşmüş durumda.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal