Netflix, bazı yapımları artık tek seferde yayımlamayacak

Netflix, bazı yapımları artık tek seferde yayımlamayacak

Yapımlarındaki tüm bölümleri tek seferde yayımlayarak kullanıcılara tüm sezonu aynı anda izleme imkânı tanıyan Netflix, bazı dizileri artık tek seferde yayımlamayacak.

Netflix, yeni bir yapım ya da mevcut yapımları için yeni bir sezon çıkarttığı zaman bu yayınların mevcut sezon için olan tüm bölümlerini aynı anda yayımlama özelliğine sahipti. Bu sayede platformun kullanıcıları, dilerse bir oturuşta tüm sezonu bitirebiliyor, dilerse bir gün bir bölüm, bir gün üç bölüm şeklinde sezonu takip edebiliyordu.

Birçok kişinin son derece memnun olduğu ve kullanıcılara izledikleri diziyi ‘nasıl izleyecekleri’ konusunda bir özgürlük veren sistem, Netflix’in yeni bir kararı sonucunda standarda dönecek. Başka bir deyişle diziler, televizyonlarda olduğu şekilde haftalık olarak yayımlanmaya başlayacak.

Netflix’te bulunan “The Great British Baking Show”a bakıldığında “Collection 7” adlı sezonun yayında olduğunu, ancak yalnızca bir adet bölümün aktif hale geldiği görülür. Gelecek bölümlerin de görülebildiği alanda hiçbir bölüm izlenebilir değil. Bunun yerine bu bölümlerin ne zaman yayımlanacağını belirten tarihler yer alıyor. Her bölümü bir hafta aralıkla yayımlamaksa izleyicilerin haftalık olarak Netflix’i takip edeceği anlamına geliyor.

“The Great British Show”Netflix’te toplu yayımlama modelini bırakan tek yapım da değil. Netflix’in “Rhythm & Flow” adlı rap yarışması da her hafta belirli bölümleri yayımlanacak şekilde hazırlandı.

9 Ekim tarihinde ilk dört bölümü yayımlanacak olan yarışmanın sonraki üç bölümü bir hafta sonra yayımlanacak. 23 Ekim tarihindeyse geriye kalan üç bölüm yayımlanacak.

Hulu, benzer bir yayınlama modelini bundan önce denemişti. Bir dizi yayımlayacağı zaman izleyicilerin dizinin içerisine girebilmesi, hikâyeye adapte olabilmesi için ilk yayında üç bölüm yayımlayan Hulu’yu şimdi de biraz daha farklı da olsa Netflix takip edecek. Netflix, tüm sezonu bir anda yayınladığı modeliyle birçok kişiyi kendine bağlamıştı ancak bu tarz bir yayımlama yönteminin kullanıcılarda nasıl bir etki oluşturacağı merak konusu.

 

Kaynak: Webtekno

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal