Nesin Matematik Köyü’nde Sinema Semineri II

Nesin Matematik Köyü’nde Sinema Semineri II

Nesin Matematik Köyü’nde gerçekleşecek olan Sinema Semineri II eğitim programı, 17 – 23 Eylül tarih aralığında İzmir Şirince’deki Matematik Köyü’nde düzenlenecek.

Daha çok lise ve üniversite öğrencilerine ulaşmayı amaçlayan programda, sinemanın birçok alt dalı üzerine eğitimler verilecek. Üniversitede sinema eğitim alacak ya da almak isteyen kitleye ön hazırlık mahiyetindeki eğitimde, sinema kültürünün yanı sıra sinemadan çeşitlenen çok sayıda iş alanı hakkında da bilgi verilecek.

Katılımcılara sinema dilini öğretmeyi amaçlayan eğitimde, farklı coğrafyaların seçki filmleri sunularak geniş bir yelpazeden çeşitli örnekler gösterilecek. Sinema eleştirmenliği, görsel hikâye anlatıcılığı ve senaryo yazımı eğitimleriyle beraber ses, kurgu, montaj gibi teknik bilgiler de eğitimde yer alıyor.

16 Eylül’de köye girişin yapılacağı bir haftalık eğitimin ücreti, dersler, konaklama ve yemek dahil 945 TL, çadır için 700 TL olarak belirlendi. Kontenjan ise 25 kişilik.

2011 yılında Rotterdam Film Festivali’nin Genç Sinema Yazarları atölyesine kabul edilen, Altyazı Dergisi Yayın Kurulu’ndan Ali Deniz Şensöz ve Türkiye Sineması hakkında doktora çalışması devam eden, Kadir Has Üniversitesi  Film ve Drama Yüksek Lisans Progamı’nda senaryo üzerine dersler veren Gülengül Altıntaş’ın eğitimci olarak katıldığı Sinema Semineri II’nin programı şöyle:

1. Film Dilinin Temelleri

Eğitmen: Ali Deniz Şensöz

Bu program kapsamında sinema dilinin algılanması ve sinemanın temel tekniklerinin katılımcıların zihninde şekillenmesi amaçlanıyor.

2. Görsel Hikâye Anlatımı ve Senaryo

Eğitmen: Gülengül Altıntaş

Sinemanın özünde bir hikâyeyi ifade etme yolu olarak benimsenmesi, senaryo yazımında izlenecek yollar ve temel tekniklerin metni biçimlendirmeye etkilerinin  katılımcılara öğretilmesi amaçlanıyor.

3. Yazı Çalışması 1-2

Eğitmenler: Ali Deniz Şensöz, Gülengül Altıntaş

Çeşitli yazı denemelerinin yapılacağı programda, senaryo yazımının gelişmesi ve sinema diline hakimiyetin kurulabilmesi hedefleniyor.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal