Neil Simon hayatını kaybetti

Neil Simon hayatını kaybetti

ABD’li oyun yazarı ve senarist Marvin Neil Simon, 91 yaşında hayatını kaybetti.

1927 yılında New York’ta dünyaya gelen Simon, Amerikan tiyatrosunun en üretken ve en popüler oyun yazarlarındandı. Manhattan De Witt Clinton High School’dan mezun olduktan sonra 1944 – 1946 yılları arasında New York Üniversitesi ve Colorado Üniversitesi’nden eğitim aldı. Eğitimini bırakarak orduya katılan Simon, 1946’da ordudan ayrılarak Warner Brothers Pictures film şirketinde çalışmaya başladı.

1956 – 1960 yıllarında çok sayıda televizyon programının metinlerini hazırlayan Simon, bir yandan da kardeşi Danny Simon ile CBS stüdyolarında çalışıyordu. Neil Simon’un oyunları 1961 yılından itibaren sahnelenmeye başladı. Broadway’da kendi ismine açılan bir tiyatro sahnesi de bulunan Simon, çok sayıda film senaryosunu da kaleme aldı.

Bazı kesimler tarafından “Shakespeare’den sonraki en başarılı oyun yazarı” olarak tanımlanan Simon, Oscar ve Tony ödüllerinde kendi kulvarında en çok aday gösterilen isimdi. Ayrıca 1991 yılında Pulitzer, 2006 yılında Mark Twain ödülüne değer görülmüştü.

Komedi- dram ve melodram türlerinde 40’tan fazla oyun yazan Simon’un en bilindik oyun ve senaryoları arasında, 1965’te en iyi yazar dalında Tony Ödülü aldığı “The Odd Couple”, 1978’de En İyi Senaryo alanında Altın Küre Ödülü aldığı “The Goodbye Girl”, 1980 yapımı “I Ought to Be in Pictures”, 1991’de Pulitzer Drama Ödülü aldığı “Lost in Yonkers” ve “Jake’s Women” yer alıyor.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal