Nefret söylemlerine karşı, İzmir’de Uluslararası Mülteci Film Festivali yapılacak

Nefret söylemlerine karşı, İzmir’de Uluslararası Mülteci Film Festivali yapılacak

İzmir’de mülteciler alanında çalışmalar yürüten Halkların Köprüsü Derneği tarafından 17 – 20 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek olan 1. İzmir Uluslararası Mülteci Film Festivali ile giderek artan nefret söylemlerine karşı dayanışmayı büyütmek hedefleniyor.

Türkiye’de ve dünyada yaşayan mültecilere sinema aracılığıyla dikkat çekmek isteyen festival kapsamında, farklı coğrafyalardan mülteci hikâyelerine yer verilecek. İklim değişikliği, ekonomik yetersizlikler gibi çeşitli nedenlerle göç ve iltica eden insanların yaşamlarının işlendiği kısa ve uzun metrajlı filmler gösterilecek.

Gösterimi yapılacak olan bazı filmlerin yönetmenlerini de seyirciyle buluşturacak olan festivalde, görme engelliler için kısa ve uzun metrajlı 11 film de derneğin gönüllüleri tarafından sesli olarak betimlenecek.

Nefretin normalleştirilmeye çalışıldığı ve kaygı verici boyutlara ulaştığını belirten festival direktörü Nuray Pehlivan, mülteci sorununun en sıkıntılı noktalarından birinin de mülteci düşmanlığı olduğunu ifade etti.

Pehlivan, “Mültecilere karşı, toplumda bilinçli bir şekilde inşa edilmeye çalışılan olumsuz önyargıları gidermenin en etkili yollarından birinin, kültürel ve sanatsal faaliyetler olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Festival şöyle tanımlanıyor:

“Dünyada bulunan mülteci sayısı BM 2017 istatistiklerine göre 65,3 milyon; kitlesel sürgüne uğrayan insanların yalnızca %12’si ABD’de, %6’sı Avrupa’da ve %82’ si ise Afrika, Ortadoğu ve Güneydoğu Asya’da yaşıyor.

Yerküremiz başlıca nedenleri savaş, ekonomik ve iklim krizi olan, giderek büyüyen ve insanlığın kaderini sonsuza kadar etkileyecek bir göç durumu yaşıyor. Katlanarak artan oranlarda her yıl milyonlarca insan topraklarını, yurtlarını terk etmek ve daha güvenli ve olanaklı gördükleri yerlere göç etmek zorunda kalıyorlar. Sorunun büyüklüğü ve yıkıcılığı ne yazık ki kendilerini güvende hissedenler tarafından; savaşı çıkaranlara değil, bu savaşların doğal sonucu olan mültecilere mal ediliyor. Oysaki bugün görmezden geldiğimiz ama aynı zamanda işimize ve güvenliğimize yönelik birer tehdit olarak gördüğümüz mülteciler; her birimize bir gün evimizden, yurdumuzdan ayrılmak zorunda kalabileceğimizi hatırlatmalı.

Dünyanın birçok yerinde mülteci düşmanlığı yaşanıyor. Ancak ‘nefret etmenin’ normalleştirilmeye çalışıldığı ülkemizde mülteci karşıtlığının kaygı verici boyutlara ulaştığı aşikar. Biz, bu nefret kültürü ile mücadele eden, bir arada yaşamı inşa etmek için çalışan Halkların Köprüsü Derneği olarak, Türkiye’de ve dünyada yaşayan mültecilerin yaşamlarına bu kez de sinema aracılığı ile dikkat çekmek istiyoruz. Bu amaçla 17-20 Nisan 2019 tarihleri arasında Uluslararası Mülteci Film Festivali’nin ilkini düzenleyeceğiz. Fransız Kültür Merkezi’nde gerçekleştireceğimiz festivalde mülteciler tarafından çekilmiş ya da mülteciliği odağına almış olan kurmaca ve belgesel dallarında filmlere yer vereceğiz.

Festivalimizde uzun metrajlı filmlerin yanı sıra kısa filmler de gösterim olanağı bulacak. Sizleri, gündelik yaşamın içinde bazen görünmez olan mültecilerin hayatlarının, hikâyelerinin tanığı olmaya davet ediyoruz. Esasen hepimiz mülteci değil miyiz?”

Festival programı ise şöyle:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal