‘Nâzım’a Yolculuk’ sergisi Eskişehir’de

‘Nâzım’a Yolculuk’ sergisi Eskişehir’de

Şair Nâzım Hikmet’in 63 yıllık yaşamına ışık tutan “Nâzım’a Yolculuk” sergisi, Eskişehir’de Tepebaşı Belediyesi Hizmet Binası Sergi Salonu’nda açıldı.

Şairin Selanik’ten Moskova’ya uzanan yolculuğunun izin süren sergi Celile Samiye, Yahya Kemal, Piraye, Memet, İpekçi, Serteller, Naci Sadullah, Kemal Tahir, Orhan Kemal, Sedat Simavi, Ahmet Emin, Münevver, Mehmet, Ekber ve Vera gibi şairin hayatında yeri olan çok sayıda isimden kalan mektuplar, fotoğraflar ve belgelerden oluşuyor.

Küratörlüğünü Haluk Oral’ın üstlendiği serginin tasarımı Emre Senan’a, proje koordinatörlüğü Rûken Kızıler’e ait.

Nâzım’ın yalnızca bir şair olmadığı belirten Haluk Oral, “Nâzım Hikmet aynı zamanda Türkiye’nin yetiştirdiği en büyük dilci idi ve Türkiyeliler ile birlikte tüm insanların da tanıması gereken bir değerdi” ifadelerine yer verdi. Oral, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Nâzım Hikmet aynı zamanda Türkiye’nin yetiştirdiği en büyük dilci idi ve Türkiyeliler ile birlikte tüm insanların da tanıması gereken bir değerdi. Benim de 30 yıldır hayatını araştırdığım, şiirlerini ezberlediğim bir insan. Onun üzerine 30 yıldır topladığım küçük-büyük pek çok eseri sergimizde göreceksiniz. Nâzım Hikmet’i sevdiğiniz için buradasınız, bunu biliyorum. Benim umudum da kendisinin hayatı hakkında bilmediğiniz ayrıntıları bu sergi ile sunabilmektir. Sergimiz ile Nâzım Hikmet’in hayatından kesitler sunmayı amaçlıyoruz.”

Tepebaşı Belediyesi ve İş Sanat’ın düzenlediği “Nâzım’a Yolculuk” sergisi, 7 Şubat’a kadar görülebilecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal