Müzede sansür: ‘Evrim’ kelimesinin değiştirildiği iddiası

Müzede sansür: ‘Evrim’ kelimesinin değiştirildiği iddiası

Ankara’daki Tabiat Tarihi Müzesi’nde canlılara ilişkin bilgilerin yer aldığı panolarda geçen “evrim” kelimelerinin bantla kapatılarak, yerine “gelişim” yazıldığı iddia edildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Maden Tetkik ve Araştırma Genel Müdürlüğü’nün (MTA) Tabiat Tarihi Müzesi’ndeki sansür skandalını @cansusita isimli Twitter kullanıcısının yaptığı paylaşım ortaya çıkardı. Söz konusu paylaşım:

“Bu salaklar “evrim” kelimesi geçen her yere kendilerince ayar çekmişler, bizim de gerizekalı olduğumuzu ve anlamayacağımızı varsayarak herhalde. Evrim üzerine bir müze kur, sonra da böyle taklalar at, utanç verici utanç. pic.twitter.com/P6qODYMkGQ

— Susit (@cansusita) October 13, 2018

Müze’de yer alan ve evrim teorisine dayandırılarak oluşturulmuş Primat (evrim) Vitrini de 2016 yılında boşaltırılarak, yerine “Vitrin düzenlemesi yapılmaktadır” notu iliştirildi. Vitrinde insan türleri ve bu türlerin milyonlarca yıllık değişimleri kafatasları ile beraber gösteriliyordu.

MTA Tabiat Tarihi açıldığı 1968’den bu yana insan, hayvan ve bitki yaşamlarının tarihsel evrimini gösteren bilgilere ve görsel materyallere yer veriyor.

 

Kaynak: BirGün

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal