Mürüvvet Sim’i Zincirlikuyu’daki mezarında aramayın!

Mürüvvet Sim’i Zincirlikuyu’daki mezarında aramayın!

Mürüvvet Sim Yeşilçam’ın unutulmaz karakter oyuncularından. 1950’lerden 80’lere, Ayşecik serisinden “Neşeli Günler” filmine kadar yüzlerce yapımda rol aldı. Tiyatro oyunculuğuna 16 yaşında başlamıştı. Zorluklarla dolu bir yaşamı olduğu söylenir. Oysa filmlerindeki rolleriyle hep umutlu, gülümseten anılar bıraktı.

sim21 Ocak Mürüvvet Sim’in doğum günü. 1 Ocak 1919’da doğmuş, 30 Temmuz 1983’te aramızdan ayrılmış ve Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedilmişti. Olur ya, dostları veya yakınları, doğum gününde mezarına bir demet çiçek bırakmak isterlerse, ne yazık ki onu kabrinde bulamayacak. Çünkü Mürüvvet Sim’in naaşı artık defnedildiği Zincirlikuyu Mezarlığı’nda bulunmuyor. Mezarlıklar için “ebedi istirahatgah” denir, Sim için bu mümkün olmadı.

Mürüvvet Sim’in bedeni, eşi seslendirme sanatçısı Temoçin Caymaz’ınkiyle birlikte, ölümlerinden onca yıl sonra, oğulları Zafer Caymaz’ın talebiyle mezarlarından taşındı. Kayıtlara göre, geçen kasım ayında, Pendik’teki Kurtköy (Yenişehir) Mezarlığı’na nakledildiler.

Nedeni? İşte orası muamma. Biri, anne babasının cenazesini, Zincirlikuyu gibi İstanbul’un “gözde” mezarlığından niçin başka bir yere taşımak ister ki?

İddialar çok: Geçen yıllarda Zafer Caymaz’ın zor koşullarda yaşadığı basına yansımış, Caymaz “Yeşilçam’ın ona sahip çıkmamasından” yakınmıştı. Bunun üzerine Yakacık’taki Sanatçı Yaşam Evi’ne yerleşti. İddialardan biri, Zafer Caymaz’ın anne babasının naaşını “yakınına almak istediği için” nakli gerçekleştirdiği yönünde.

Bir başka iddia ise düşündürücü: Zincirlikuyu “değerli” bir mezarlık ve bu işlemden gelir elde edildiği söyleniyor.

sim3

Mürüvvet Sim’in, ilk eşinden bir oğlu daha var ve o Almanya’da yaşıyor. İşin tuhafı bu nakil işleminin onun haberi olmadan yapılabilmesi. Kızı (Mürüvvet Sim’in torunu) Ebru Mala Sim, olaydan başkaları kanalıyla haberdar olduklarını ifade ederek şunları söylüyor: “Evet olan olmuş, çok kötü, bizim için de çok üzücü bir haberdi. Babam bunu öğrenince şoka uğradı, annesinin mezarlığı ne hale getirildi diye. Biz amcamla konuşmadık, başka insanlardan öğrendik. Yapmış bir kere.”

Yasalara göre, varislerinin onayıyla naaş nakledilebiliyor, ancak mezar başkasına satılamıyor. Kayıtlar gösteriyor ki, Zafer Caymaz nakil sırasında mezarlığın yerinden feragat etmiş ve alan mezarlıklar idaresine geçmiş.

Zincirlikuyu Mezarlığı’na gidip, Mürüvvet Sim’in ve eşi Temoçin Caymaz’ın adları sökülmüş boş kabrinin düzenlenmekte olduğunu gördüm. Kenarlarına yeni mermer döşenmişti. Bu idarenin rutin bir düzenlemesi olabilir ya da mezar çoktan birine tahsis edildi. Başkasına, varis aracığıyla satılması kanunen mümkün değil.

Bu soruların ve iddiaların yanıtı Zafer Caymaz’da. Ancak ona Yakacık Sanatçı Yaşam Evi’nden ulaşmak mümkün olmadı. Ailenin diğer üyeleri, konuyla ilgili hukuki yollara başvurmaya hazırlanıyor. Asıl gerçek o zaman açıklığa kavuşacak.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal