Murat Özyaşar’ın metinleri Selçuk Demirel’in desenleriyle buluştu

Murat Özyaşar’ın metinleri Selçuk Demirel’in desenleriyle buluştu

Murat Özyaşar’ın metinleri ile Selçuk Demirel’in desenleri “Aslı Gibidir: Diyarbakır Hikâyeleri” adlı kitapta buluştu. Kitap Doğan Kitap etiketiyle 12 Haziran’da okura sunulacak.

Kitapta yer alan yazıların bir bölümü daha önce İstanbul Art News, Yokuş Yol’a, K24 dergilerinde ve Evrensel, Cumhuriyet, Le Monde gibi yayınlarda yayımlanmıştı.

Murat Özyaşar, kitabın üst başlığının neden “Aslı Gibidir” olduğunu ise şu sözlerle açıklıyor:

“Yazarın şehrin gerçekleriyle, sokaklarıyla, belgeleriyle kurduğu ilişki, bir tarihçinin ‘gerçeklik ve dokümanterle’ kurduğu ilişkiye benzemez, yazarın metni daha çok ‘Aslı Gibidir’ kaşesinin basıldığı belgenin özelliklerini taşır. Çünkü ‘Aslı Gibidir’ mührünün basıldığı belge aslında ne ‘kopyadır’ ne de ‘aslıdır’, ancak ve ancak ‘Aslı Gibidir’.

“Mührün kimin elinde olduğu önemlidir burada, iktidar kimse mühür onun elindedir ve ‘Aslı Gibidir’ mührünü basma yetkisi ondadır.

“Yazar da şehir ve gerçeklikle kurduğu ilişkide, tüm olup bitenleri kendi metnine yedirme noktasında iktidardır ve mühür onun elindedir. Aslında bu kitapta anlatılanlar kurmaca olduğu gerçek, gerçek olduğu kadar kurmaca özelliğini de taşıyor yer yer, bu sebeple anlatılanlar ne aslıdır, ne de kopyasıdır, bu metinleri özetleyecek üst başlık ‘Aslı Gibidir’”

Murat Özyaşar hakkında:

Murat Özyaşar, 1979’da Diyarbakır’da doğdu.

İlk kitabı “Ayna Çarpması” ile 2008 Haldun Taner Öykü Ödülü ve 2009 Yunus Nadi Öykü Ödülü’nü aldı.

“Sarı Kahkaha” adlı kitabı ile 2016 Uluslararası Balkanika Edebiyat Ödülü’ne değer görüldü. Kitapları Fransızca, Kürtçe ve Farsçaya çevrildi.

“Aslı Gibidir: Diyarbakır Hikâyeleri”nde yer alan yazıların bir kısmı İstanbul Art News, Yokuş Yol’a, K24 dergilerinde ve Evrensel, Cumhuriyet, Le Monde gazetelerinde yayımlandı.

 

Kaynak: Gazete Karınca

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal