Murat Daltaban’ın yönettiği ‘Gergedanlar’a İskoçya’dan 4 ödül

Murat Daltaban’ın yönettiği ‘Gergedanlar’a İskoçya’dan 4 ödül

Bağımsız tiyatro topluluğu DOT’un sanat yönetmeni Murat Daltaban’ın yönettiği “Gergedanlar” (Rhinoceros) adlı oyun İskoçya’da 4 dalda ödüle değer görüldü.  7 dalda  “Critics Awards for Theatre in Scotland” ödülüne aday gösterilen oyunla, Murat Daltaban en iyi yönetmen ödülünü alırken, Robert Jack en iyi erkek oyuncu ödülünün sahibi oldu. Oğuz Kaplangı en iyi ses ve müzik ödülüne değer görüldü ve “Gergedanlar” en iyi yapım ödülünün de kazananı oldu.

“Gergedanlar” (Rhinoceros) Lyceum Theatre Edinburgh ortaklığında, Uluslararası Edinburg Festivali’nde sahnelenmişti.

Eugene Ionesco’nun İkinci Dünya Savaşı sonrasında, 1956 yılında yazdığı oyun, bir şehirdeki herkesin gergedana dönüşmesi üzerinden faşizmi hicvediyor.

Murat Daltaban, bir söyleşisinde projenin nasıl doğduğunu şöyle anlatıyordu:

Edinburgh, dünyanın en büyük tiyatro festivallerinden biri. 13 senedir Edinburgh’a gidip geldiğimiz için neredeyse oralı olduk. Projeyi başlatan, İskoçya’nın en parlak kadın yazarlarından Zinnie Haris ile Royal Lyceum Theatre’ın sanat yönetmeni David Graig oldu. Zinnie oyunlarını DOT’ta sahnelediğim yazarlardan. David ile tanıştıktan 2 ay sonra “Eunesco’nun Gergedanlar’ını sahneler misin?” teklifi geldi, sonra “Bunu ana festivale yapmayı düşünür müsün?” diye sordu. “Düşünürüm ama 9 ay kaldı; kabul edilmesi zor değil mi?” dedim. Fakat festivalin sanat yönetmeni tarafından parlak bir proje olarak görüldü. Çok hızlı çalıştık. Geçen seneki EIF’te oyun gösterilmeye başladı ve büyük başarı kazandı. İskoç oyuncular ve tasarımcılarla çalıştım.

İki Türk oyuncu vardı, müzikleri de Oğuz Kaplangı yaptı. Sonra sezon içi Lyceum ana programda yer aldı. O da ayrı bir başarı. Çünkü yabancı bir yönetmenin sezon içi programda yer alması çok görülen bir şey değil. Kapalı gişe oynadı.

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal