Mor Çatı’dan 30’uncu yıla özel video: ‘Değiştirmek Mümkün’

Mor Çatı’dan 30’uncu yıla özel video: ‘Değiştirmek Mümkün’

Kadına yönelik şiddet alanında mücadele eden Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı, 30’uncu yılına özel “Değiştirmek Mümkün” adlı videoyu hazırladı.

“Şiddetten uzak bir hayatın mümkün olduğunu, değiştirmek için gücümüz olduğunu biliyoruz” diyen Mor Çatı, 30’uncu yılına özel hazırladığı videoda hiç tanışmayan kadınların kendi hayatlarında erkek şiddetine karşı verdikleri mücadelenin birbirilerini nasıl güçlendirdiği anlatıyor.

Rafineri tarafından hazırlanan, Norr Prodüksiyon’un yapımını üstlendiği videoda Mor Çatı’nın kuruluşundan bu yana geçen sürede kadınların mücadelesi sayesinde edinilen kazanımlar da aktarılıyor.

Mor Çatı’nın videoyla birlikte yayımladığı açıklama ise şöyle:

“Mor Çatı’nın kuruluşundan bu yana geçen 30 yıl boyunca kadınların mücadelesi sayesinde pek çok kazanım elde edildi. Kadına yönelik şiddetin kaynağı olan cinsiyet eşitsizliği görünür hale geldi, kadınların maruz kaldığı erkek şiddeti kamusal alanda yaygın bir biçimde tartışılmaya ve tepki görmeye başladı. Şiddete dair algı ve tanımlar değişti. Mücadele evlerden sokaklara, mahkeme salonlarından meclise kadar her alanda sürdü. Kadınlara yönelik ayrımcı maddelerin hukuk metinlerinden çıkarılması, kadınların lehine kanunlar oluşturulması, kadınlara yönelik şiddeti önlemek ve sonlandırmak için yasal değişiklikler yapılması, bu değişikliklerin uygulanması ve şiddete karşı yeni mekanizmalar üretilmesi için mücadele edildi. Yasalar değişti. Daha fazla kadın şiddetin adını koymaya, şiddetsiz bir hayat için adım atmaya başladı. Hayatlar değişti.

Tüm bu değişim kadınların mücadelesi sayesinde gerçekleşti. Kadınlar hem sokaklarda hem kendi hayatlarında erkek şiddetine karşı mücadele ettiler, ediyorlar.

30 yıl boyunca 40 bin kadının yolu Mor Çatı’dan geçti. Bir nefes aldılar, bir karar aldılar, bir adım attılar. Birlikte, yan yana, kadın dayanışması ile güçlendiler. Değiştirmek için gücü birbirilerinde ve kendilerinde buldular. Umut ettiler, değiştirdiler.

Şiddetten uzak bir hayatın mümkün olduğunu, değiştirmek için gücümüz olduğunu biliyoruz. 30. yılımızda Değiştirmek Mümkün diyoruz. Mücadelemiz uzun, kararlılığımız ve inancımız tam. Çünkü umudumuz ve gücümüz birbirimizden. Diyoruz ki birlikte cinsiyet eşitliği için mücadele ederek erkek şiddetinin olmadığı bir hayatı kurabiliriz. Biliyoruz, çünkü mümkün olduğunu 40 bin kadının hayatında gördük.

Birlikte nice 30 yıllara, hayatı değiştirmeye!”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal