MOMA’nın çocuk kitapları Marsık Kitap’tan çıkıyor

MOMA’nın çocuk kitapları Marsık Kitap’tan çıkıyor

New York Modern Sanatlar Müzesi (MOMA) tarafından çocuklar için hazırlanan sanat kitapları, Türkiye’de Marsık Kitap’tan çıkıyor.

Marsık Kitap 15. yılında MOMA’nın çocuklara yönelik sanatsal kitaplarını Türkçe yayınlıyor. Diziden yayınlanan ilk kitap, Belçikalı yazar Klass Verplancke’nin eseri ‘Magritte’in Elması’ oldu. Gül Özlen tarafından çevrilen kitap, Nisan 2018’de yayınlandı. Kitapta gerçeküstücü akımın en önemli temsilcilerinden Belçikalı ressam René Magritte’nin  hayatı anlatılıyor.

MOMA’nın hazırladığı çocuk dizininin ikinci kitabı, yazar Cara Manes’in ‘Sonia Delaunay-Yaşamın Renkleri’ oldu. Çiğdem Kaplangı’nın çevirdiği kitap, Ağustos ayında raflardaki yerini aldı. Kitapta yirminci yüzyılın sıra dışı ressamlarından Sonia Delaunay’ın oğlu Charles’a renkleri deneyimlemenin çeşitli yolları olduğunu göstermek istemesi konu edilir. İkili bir yolculuğa çıkar ve gittikleri her yerde yeni renkler, yeni sesler yeni duygular yaşarlar. Charles tüm bu farklılıkların annesinin eserlerinde nasıl bir bütün oluşturduğu anlamaya başlar. Kitapta sanatçı Sonia Delaunay’ın MOMA ve Paris Centre Pompidou  koleksiyonlarında bulunan eserlerinin röprodüksiyonları bulunuyor.

Dizinin devam kitapları arasında Picasso ve Kandinsky ile modern sanatın öncülerinden olan ressam  Henri Matisse’nin ‘Matisse’in Bahçesi’ ve Fransız empresyonist ressam Edgar Degas’ın ‘Degas’nın Gördükleri’ olacak.

Marsık Kitap kurulduğu 2003 yılından beri ağrılıklı olarak çocuklara hitap eden masal, öykü, deneme, roman, eğitim alanlarında kitaplar yayınladı. Her ay düzenli olarak çocuk dergisi yayınlayan Marsık Kitap’ın en önemli yazarlarından biri, çocuk edebiyatında çok sayıda eseri olan gazeteci ve yazar Yalvaç Ural’dır.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal