Minyatür sanatı ‘dünya mirası’ olmaya aday

Minyatür sanatı ‘dünya mirası’ olmaya aday

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından, geleneksel zekâ ve strateji oyunu mangala/göçürme ile minyatür sanatı, Dünya Miras Listesi’ne eklenmesi için Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’ne (UNESCO) sunuldu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Osmanlı döneminde sosyalleşme ve kültürel paylaşım araçlarından biri olan ve izlerine, tarihin sıfır noktası kabul edilen Göbeklitepe’de de rastlanan geleneksel zekâ ve strateji oyunu mangala/göçürme ile minyatür sanatı birer dünya mirası olarak UNESCO listesine girmeye hazırlanıyor.

Daha önce UNESCO’ya sunulan “Geleneksel Türk Okçuluğu” ile “Bir Usta Bin Usta” projesinin ardından mangala/göçürme ile minyatür sanatının da çok uluslu dosyalar olarak dünya mirasına eklenmesi için ilk adım atıldı.

Türkiye’nin birçok yerinde köçürme, mankala, kümelek, dokuz kuyu, dokuz taş, emme, kale, mele, hane, kuyucuk taşı ve göçme gibi farklı isimlerle anılan mangala/göçürme ile minyatür sanatı dosyalarının UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi’ne 2020 yılında kaydedilmesi bekleniyor.

Mangala oyunu

“Bir Usta Bin Usta” projesinin de UNESCO İyi Koruma Uygulamaları Listesi’ne, Türkiye’nin ilk unsuru olarak 2020’de dahil edilmesi öngörülüyor.

Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Okan İbiş, sürece ilişkin yaptığı değerlendirmede, geçen yıl başvurusu yapılan “Geleneksel Türk Okçuluğu” dosyasının 9-14 Aralık tarihleri arasında düzenlenecek UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması 14. Hükümetlerarası Komite Toplantısı’nda kabul edilerek, listeye kaydedilmesinin beklendiğini aktardı.

Türkiye’nin UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ndeki 17 unsuruyla 178 ülke arasında ilk 5’te olduğunu belirten İbiş, gelecek yıl mangala oyunu ile minyatür sanatının da UNESCO’ya kabul edilmesiyle birlikte listedeki bu sayıyı daha da artıracaklarını vurguladı.

 

Kaynak: NTV

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal