Günışığı Kitaplığı - Reklam Günışığı Kitaplığı - Reklam

Mimarlardan Trump’a küresel ısınma mektubu

Mimarlardan Trump’a küresel ısınma mektubu

Donald Trump’ın geçtiğimiz cuma gerçekleşen görevi devralma töreninin hemen ardından, 400’den fazla Amerikalı mimarlık ofisi, iklim değişikliğine karşı önlem alınmasını tavsiye eden açık bir mektup yayımladı.

Chicago merkezli ve geçtiğimiz Eylül ayında klim değişikliğine odaklanan bir oluşum olarak kurulan Architects Advocate (Müdafi Mimarlar) tarafından yayımlanan mektup, yenilenebilir enerjiye yönelik yatırımları, yenilenebilir enerji teknolojilerine yönelik desteği ve Paris İklim Antlaşması’na katılınmasını teşvik ediyor. Mektupta şu ifadeler yer aldı:

“Şu anda kararlı adımlar atarsak, insanlığın geleceğini kurtaran tarihi ve cesur aktörler olarak hatırlanabiliriz. İklim zorluklarımızı, taşrada ve şehirde talep edilen sağlıklı iş imkanları yaratarak eşsiz bir ekonomik fırsata dönüştürebiliriz.”

Mektupta oluşumun mimarlar olarak, “ekonomik olarak uygulanabilir, sosyal olarak adil ve çevresel olarak sürdürülebilir” bir şekilde” “hepimiz için sağlıklı, üretken ve güvenli toplumlar kurmaya kararlı” olduklarını söylendi.

Mektubun Trump tarafından okunup ciddiye alınması her ne kadar iyimser bir fikir olarak görülse de, mektup imzacı ofislerin büyüklüğü düşünüldüğünde Amerikalı mimari endüstrisinin içinde hatırı sayılır bir grubun iklim değişikliğinin tehlikelerinin farkında ve Trump’ın konu hakkındaki inkarı karşısında endişeli olduğunu gösterdi. Öte yandan, American Institute of Architects’in (Amerikan Mimari Enstitüsü) seçimin ardından yayımladığı bildiri, eleştiri içermeyen bir desteği ortaya koymuştu.

Trump’ın küresel ısınma meselesi ile ilgili fikirleri uzun bir zamandır biliniyor. Trump, göreve geldiği ilk saatlerde Beyaz Saray’ın internet sitesinde küresel ısınma ve LGBT başlıklarını kaldırdı ve yeni enerji politikalarının, çevresel önemlerden çok maliyeti düşürmeye yönelik olacağına dair bir bildiri yayımladı.

Kaynak: The Hyperallergic

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal