Mimarlar Odası’ndan ODTÜ’deki ruhsatsız KYK inşaatına karşı suç duyurusu

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) 40 dönümlük kavaklık alanına yapılmak istenen Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) yurduna karşı ODTÜ’lü öğrenciler Kavaklık İnisiyatif adıyla 51 gündür nöbette. Mimarlar Odası, ODTÜ’de yapılmak istenen KYK yurdu inşaatının ruhsatsız olduğunu ifade ederek suç duyurusunda bulundu. ODTÜ’lü öğrenciler de herkesi kavaklığı korumaya çağırdı.

KYK yurdu inşaatı ve şantiyesinin de ruhsatsız olduğunu bunun hukuka aykırı olduğunu ifade eden Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, konuya ilişkin suç duyurusunda bulunduklarını aktardı. ODTÜ’de KYK yurdunun yapılmasının hukuksuzluk olduğunu belirten Candan, “Hem teknik olarak hem de hem de mevzuat olarak  hukuksuzluktur. Hiçbir kurumdan ruhsat alamadılar. Çünkü kavaklığın olduğu alan kadastral parsel. Yani Parselyan planı yapılmadan ruhsat verilemez” bilgilerini paylaştı.

Kavaklık alanın artık kendi habitatını oluşturmuş bir orman olduğunu vurgulayan Tezcan, “Orada kesilen her ağaç suçtur. Rektör buna onay verirse yargı önünde hesabını vermesi için mimarlar odası elinden geleni yapacaktır” ifadelerini kullandı.

İnşaat çalışmalarına başlanılmak istendi

Öğrencilerin nöbet eylemi devam ederken, önceki gün (2 Temmuz) bölgeye iş makineleri ve hafriyat kamyonları getirilerek inşaat çalışmalarına başlanılmak istendi. Kavaklık ve onun yanındaki Şok Market şubesini kapsayan alanda yurt yapılması için başlatılmak istenen çalışma öğrencilerin müdahalesiyle durduruldu. İş makinelerince bölgedeki bazı ağaçların da “başka yere taşıyoruz” denilerek kesildiği öğrenildi.

Konuya dair Kavaklık İnisiyatifi’nden öğrenciler yazılı bir açıklama yaptı.

KYK yurdu yapılması planlanan kavaklık ormanın kenarındaki ŞOK Market’in taşınması için, kampüste bulunan Faika Demiray yurdu karşısındaki alanda ağaç kesimi ve kazı çalışmalarının başlatıldığını ifade eden öğrenciler, haberi alır almaz çalışmanın yapıldığı alana gittiklerini ancak bazı ağaçların kesildiğini gördüklerini belirtti.

‘Çalışmayı engelledik’

İnisiyatifin yapmış olduğu açıklamanın devamı şöyle:

“KYK yurduna ilişin ve ODTÜ’nün doğasına zarar veren bu kazı çalışmasına izin vermeyeceğimizi belirttik ve çalışmayı engelledik. Çalışmayı yapan ekibe bu inşaat için ruhsatları olup olmadığını sorduğumuzda onlardan, ‘herhalde vardır’ cevabını aldık. Direnişimiz 51’inci gününü doldurmaktadır ve artan karalılıkla, sivil toplum kuruluşlarının, sendikaların, hukukçuların, meslek odalarının, siyasi partilerin, muhalif basın ve yayın organlarının ve tabi ki mezunların ve hocalarımızın desteğiyle devam etmektedir. Kavaklık direnişi yapılmak istenen inşaatın başlatılmamasına sebep olmuştur. Bu direniş sayesinde hiçbir ağacın dalına dahi zarar gelmemiş ve şu anda kavaklık 51 gün önce olduğu gibi hayat doludur.

‘Truva atı KYK’ya karşı mücadeleye çağırıyoruz’

Kavaklık direnişi olarak yalnızca kavaklıkta değil kampüsün herhangi bir yerinde KYK yurduna ilişkin çalışmalara izin vermeyeceğiz. Kavaklıktaki direnişimize devam edecek ve diğer bölgeleri korumak adına da nöbetler tutacağız. Hukuken ve vicdanen üstün olduğumuz bu durumda, bu mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz. Tüm ODTÜ’yü;  kavaklığı korumaya, doğasını ranta karşı savunmaya ve ‘Truva Atı KYK’ye karşı mücadeleye çağıyoruz.”

 

Kaynak: T24

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal