Mimar Sinan’ın 450 yıllık eseri için imza kampanyası: ‘Sıbyan Mektebi tarih müzesi olmalı’

Mimar Sinan’ın 450 yıllık eseri için imza kampanyası: ‘Sıbyan Mektebi tarih müzesi olmalı’

Lüleburgaz Belediye Başkanı Murat Gerenli’nin Mimar Sinan’ın ustalık eserlerinden Sıbyan Mektebi’nin tarih müzesi olması çağrısı yanıt buldu. 450 yıllık tarihi binanın müze olması için başlatılan imza kampanyasını 450’de fazla kişi imzaladı.

Lüleburgaz Belediye Başkanı Murat Gerenli’nin “Tarih müzesi olsun” çağrısı yaptığı bina için Change.org’da, “Sıbyan Mektebi Tarih Müzesi olmalı” başlığıyla imza kampanyası başlatıldı.

Önceki yıllarda Kızılay tarafından kullanılan ve Edirne Anıtlar Kurulu tarafından restorasyon çalışmalarına başlanan 450 yıllık Sıbyan Mektebi’ni tarih müzesi yapacak iradeye sahip olduklarını belirten Gerenli,”Sanat tarihimiz açısından da çok önemli eserler arasında yer alan ve uluslararası yayınlanmış eserlerde yer bulan külliyemizi tanıtmak, dışarıdan gelen misafirlere, halkımıza, gençlerimize ve gelecek nesillere aktarmak boynumuzun borcudur. Bu bizim için en önemli görevlerden biridir” dedi.

Lüleburgaz halkının da desteğiyle 450 yıllık tarihi binayı kente müze olarak kazandırma konusunda hevesli olduklarını söyleyen Gerenli,“Biz sadece orayı müze yapmayacağız. Buna paralel olarak Sokollu Mehmet Paşa Camii’nin bahçesinde ağaçların bulunduğu alanı da Lüleburgaz halkına kazandırmak için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız” ifadelerini kullandı.

Kampanyaya imza vererek destek olmak için şuraya bakılabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar