Mimar Cengiz Bektaş yaşamını yitirdi

Mimar Cengiz Bektaş yaşamını yitirdi

Türkiye’nin en önemli mimarlarından Cengiz Bektaş, hayata veda etti.

Bektaş, şeker hastalığına bağlı kalp yetmezliği nedeniyle bir haftadır İstanbul’da bir hastanede yoğun bakımda tedavi görüyordu.

Evrensel gazetesinde ‘Yaşama Kültürü’ başlıklı köşede yazıları yayımlanan Bektaş, mimarlığının yanı sıra şiir, deneme ve inceleme yazıları da kaleme aldı.

Cengiz Bektaş hakkında:

26 Kasım 1934’te Denizli’de doğdu.

İstanbul Erkek Lisesi’nden mezun olduktan sonra yükseköğrenimini DGSA Süsleme, Mimarlık Bölümleri ile Münih Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde yaptı.

1959 yılında yüksek eğitimini tamamladıktan sonra 1960’ta Alman şehircilik kurslarına katıldı ve Almanya’da serbest mimar olarak çalıştı.

Almanya’da katıldığı iki yarışmada ödül aldı.

ODTÜ’ye öğretim görevlisi olarak çağrılınca, Türkiye’ye döndü. 1962 – 63 öğretim yılında ODTÜ İnşaat İşleri Başkanlığı, Mimarlık işliğinin yönetimini üstlendi.

1963’te Ankara’da Oral Vural ile birlikte kendi mimarlık işliğini kurdu.

1963–69 yılları arasında yalnızca altı yıl süreyle mimarlık-şehircilik yarışmalarına girdi. Bu yarışmalardan 25’in üzerinde ödül kazandı.

Cumhuriyet dönemi mimarlık tarihi örnekleri arasında sayılan yapılara imza attı. Ankara’daki Türk Dil Kurumu yapısı, mimarlarca Cumhuriyet dönemini simgeleyen yirmi yapıdan biri sayıldı.

İki kez Ulusal Mimarlık Ödülü’nü kazandı. Akdeniz Üniversitesi (Antalya) Sosyal – Kültürel Özek yapısıyla 2001 yılında Uluslararası Aga Khan Ödülü’ne değer görüldü. 2014 yılında Uluslararası Mimar Sinan Ödülü’nün, 2016 yılında da Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri’nde Mimar Sinan Büyük Ödülü’nün sahibi oldu.

1950’de, Denizli’de yayımlanan yerel gazetede yazdığı köşe yazılarıyla yazın yaşamına giren Bektaş, 1954’te DGS Akademisi’ndeki, Bedri Rahmi’nin seçici kurulda olduğu şiir yarışmasında birinci oldu.

1960‘ta Fazıl Hüsnü Dağlarca, Türkçe Dergisi’nde Bektaş’ın şiirlerini Türkiye’de ilk kez yayımladı.

Şiirleri 16 dile çevrildi.

Şiirleriyle birlikte mimarlık, kültür konularını işleyen 106 eserde imzası olan Bektaş, yurtiçi ve yurtdışında sayısız toplantıya katıldı, bildiriler verdi.

Uluslararası PEN Türkiye Bölümü bir dönem ikinci başkanlığı, altı yıl Türkiye-Yunanistan Dostluk Derneği Başkanlığı ve altı yıl da Türkiye Yazarlar Sendikası Başkanlığı yaptı.

Bektaş ayrıca, Evrensel gazetesinin ilk yıllarından bu yana ‘Yaşama Kültürü’ başlıklı köşede yazıyordu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal