Mıgırdiç Margosyan, Diyarbakır 6. Kitap Fuarı’nın onur konuğu

Mıgırdiç Margosyan, Diyarbakır 6. Kitap Fuarı’nın onur konuğu

Üç yıl aradan sonra bu yıl yeniden düzenlenecek 6. Diyarbakır Kitap Fuarı, 25-30 Eylül tarihleri arasında TÜYAP Diyarbakır Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek. Fuarın onur konuğu yazarı Mıgırdiç Margosyan olacak. Fuar süresince düzenlenecek panel ve söyleşilerde Margosyan’ın edebiyatı, eserleri ve yaşamı ele alınacak; aynı zamanda TÜYAP tarafından kendisi için armağan kitap hazırlanacak.

120 yayınevinin katılacağı fuar panel, söyleşi, atölye çalışmaları ve çocuk etkinliklerinden oluşan 60 kültür etkinliğine ev sahipliği yapacak. Fuara katılın ücretsiz olacak.

Mıgırdiç Margosyan hakkında:

Mıgırdiç Margosyan, 23 Aralık 1938’de Diyarbakır’n Hançepek Mahallesi’nde (Gâvur Mahallesi) doğdu. Süleyman Nazif İlkokulu, Ziya Gökalp Ortaokulu, daha sonra İstanbul’daki Bezciyan Ortaokulu ve Getronagan Lisesi’nde sürdürdü. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’ni bitirdi.

1966-1972  yılları  arasında  Üsküdar Selamsız’daki  Surp Haç Tıbrevank Ermeni Lisesi’nde müdürlüğün yanı sıra felsefe, psikoloji, Ermeni dili ve edebiyatı öğretmenliği  yaptı.  Daha  sonra  öğretmenliği  bırakarak  ticarete   atıldı.  Bu  sırada  edebi çalışmalarını da aralıksız sürdürdü. Marmara gazetesinde  yayımlanan Ermenice öykülerinin bir bölümü Mer Ayt Goğmerı [Bizim Oralar] adıyla kitap haline getirildi (1984) ve bu kitabıyla 1988’de, Ermenice yazan yazarlara verilen Eliz Kavukçuyan  Edebiyat Ödülü’nü (Paris, Fransa) aldı.

Aras  Yayıncılık  tarafından  basılan  Gâvur Mahallesi (1992), Söyle Margos Nerelisen? (1995) ve Biletimiz İstanbul’a Kesildi (1998) adlı Türkçe kitaplarını, 1999’da ikinci Ermenice kitabı Dikrisi Aperen [Dicle Kıyılarından] izledi. Gâvur Mahallesi, Avesta Yayınları tarafından Li Ba Me, Li Wan Deran [Bizim O Yöreler] adıyla Kürtçe olarak yayımlandı (1999).

Türkçe kaleme aldığı Tespih Taneleri (2006) adlı anı-romanı  büyük ilgiyle karşılandı. Evrensel gazetesinde “Kirveme Mektuplar” adlı köşesinde yazmayı sürdüren  Margosyan’ın bu makalelerinin  bir kısmı Kirveme Mektuplar adıyla 2006’da Lis Basın  Yayın tarafından Diyarbakır’da kitaplaştırıldı; 2011’de ise Aras Yayıncılık tarafından yeniden basımı gerçekleşti.

1996-1999 yılları arasında Agos gazetesinde  yayımlanan makalelerinden yapılan bir seçki olan Zurna 2009’da,  yine Evrensel gazetesi yazılarından derlenen  Çengelliiğne (ilk basımı 1999, Belge Yayınları) ile Yeni Yüzyıl ve Yeni Gündem gazetelerinde yayımlanan makalelerinden derlenen Kürdan 2010’da kitaplaştırıldı. Yazarın,  dünyanın yaratılış hikâyesini mizahi bir üslupla ele aldığı son kitabı Tanrının Seyir Defteri ise 2016’da yayımlandı.

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal