Metin Akpınar ve Müjdat Gezen’in adli kontrol itirazları reddedildi

Metin Akpınar ve Müjdat Gezen’in adli kontrol itirazları reddedildi

Sanatçılar Metin Akpınar ve Müjdat Gezen’in haklarında verilen adli kontrol kararının kaldırılması için mahkemeye yaptıkları itiraz reddedildi.

Uğur Dündar’ın sunduğu Halk Arenası adlı programda yaptıkları konuşmalardan dolayı “darbe ve ölüm tehdidinde bulundukları”  gerekçesiyle haklarında soruşturma başlatılan sanatçılara, yurt dışına çıkış yasağı ve karakola imza şeklinde adli kontrol hükmü uygulanmıştı.

İstanbul Anadolu 3. Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilen karara avukatları aracılığıyla itiraz başvurusu yapan sanatçılar, bu kararın kaldırılmasını, kaldırılmaması durumunda da itirazlarının bir üst mahkeme sıfatı ile İstanbul Anadolu 4. Sulh Ceza Hakimliği’ne gönderilmesini istemişti.

Metin Akpınar ve Müjdat Gezen’in itirazlarını değerlendiren İstanbul Anadolu 4. Sulh Ceza Hakimliği, İstanbul Anadolu 3. Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilen adli kontrol kararının yerinde olduğunu gerekçe göstererek sanatçıların yaptıkları itirazı reddetti.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Metin Akpınar ve Müjdat Gezen’in haklarında verilen Adli Kontrol Kararına itirazları, ilgili Sulh Ceza Mahkemesi’nce incelenerek; şüphelilerin üzerine atılı suça ilişkin Adli Kontrol Kararını veren İstanbul Anadolu 3.Sulh Ceza Hakimliği’nin dayanak yaptığı mevcut delil durumuna göre şüpheliler lehine henüz bir değişiklik olmaması, atılı suçla ilgili kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren somut delilerin bulunması, istenildiğinde şüphelilere ulaşılabilmesi için adli kontrol kararının yerinde ve ölçülü olduğu, kararda herhangi bir isabetsizlik bulunmaması nedeniyle adli kontrol kararına yapılan itirazların ayrı ayrı reddine karar verilmiştir.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal