Mengü Ertel’in ‘çekmecesinden’ Cihat Burak’ın hiç görülmemiş desenleri

Mengü Ertel’in ‘çekmecesinden’ Cihat Burak’ın hiç görülmemiş desenleri

Mimar, ressam ve yazar Cihat Burak’ın ilk kez gün yüzüne çıkan desenleri İstanbul’da sergilenecek. “Dostun Çekmecesinden – Mengü Ertel Koleksiyonu” başlıklı sergi, 9 Nisan’da İstanbul’daki Bozlu Art Project Mongeri Binası’nda açılacak ve 31 Ağustos’a kadar ziyaret edilebilecek.

Grafik sanatçısı Mengü Ertel’in evinde bir çekmecede ortaya çıkan desenler, bugün her ikisi de hayatta olmayan iki sanatçı ile dönemin çıkarsız, samimi, dostane ilişkilerine ışık tutuyor. İlk kez gün yüzüne çıkan desenler Cihat Burak’ın iç dünyasını, anılarını ve düşlerini yansıtıyor. Bu birikime kedi miyavlamaları, meyhane masalarındaki sohbetler, iki dostun kahkahaları ve birbirleriyle fısıldaşmaları eşlik ediyor.

Nü, kâğıt üzerine

Ertel ve Burak’ın yıllar boyu süren paylaşımlarının ve dostluklarının desenlerle hayat bulduğu serginin küratörlüğünü Esma Ertel ve Oğuz Erten üstleniyor. Sergi resimden edebiyata, müzikten sinemaya farklı sanat dallarındaki disiplinlerarası ilişkinin önemine dikkat çekmeyi amaçlıyor.

Cihat Burak imzalı 80’e yakın eserin yer aldığı sergide Cihat Burak’ın öykülerinden alıntılarla Mengü Ertel’in oğlu, BaBa ZuLa adlı grubun kurucusu Murat Ertel ile eşi Esma Ertel’in birlikte hazırladıkları ses entelasyonları da yer veriliyor. Yanı sıra Oğuz Erten’in kaleminden sergiyle eşzamanlı yayımlanacak bir de kitap hazırlandı.

Serginin açılış akşamında sürpriz bir müzik dinletisi yapılacak.

Meyhane Muhabbeti, peçete üzerine

Mimar, yazar ve ressam kimliklerini ustalıkla bünyesinde harmanlayan çok yönlü sanatçı Cihat Burak, etrafında olup biten her şeye duyduğu sonsuz merak ve üstün gözlem gücünü, hayal gücü ve özgün çizgileriyle buluşturarak eserlerine yansıtıyor. Sanatçı, bir monolog olarak kendiyle yaptığı söyleşide farklı disiplinlerle olan ilişkisini şöyle tanımlıyor:

“… mimarlıkla resim akraba sayılırlardı, resim bölümünde de arkadaşlar vardı, mimarlığı da çok sevdim, şimdi artık mimarlığı karım, resmi sevgilim, edebiyatı da metresim gibi görüyorum, hatta bir Osmanlı olarak bir hakkım daha var; o da müzik olabilir, onu hiç ama hiç kullanamadım, kulak dolgunluğundan ileri gidememiştir bütün bilgim!..”

O Diyar ki Onda Acayiplikler Olur, kağıt üzerine

Mengü Ertel ise yakın dostu Cihat Burak gibi çizilmiş sınırların dışında duran, kendi özgün üslubunu yaşadığı coğrafyaya benimsetmiş, farklı sanat dallarından sanatçılar ve edebiyatçılarla olan dostluklarıyla bilinen bir sanatçı. Afiş tasarımlarından tiyatro dekorlarına kadar geniş perspektifte üretim gösteren sanatçının yapıtları, kendi kişiliğinden izler taşıyor.

Murat Ertel, babasından bahsederken o dönemin sanat ortamını ve dostluklarını şöyle anımsatıyor:

“…İnsanlara yardım eden biriydi, atölyesinden geçen insanlar saymakla bitmez. Mehmet Güleryüz, Yurdaer Altıntaş gibi isimler orada çalıştılar. Metin yazarı olarak Turgut Uyar, Edip Cansever- gibi şairlere -başvururdu. Meyhaneden sonra son sofra bizim evde kurulurdu. En güzeli bu insanlar yayımlanmamış bazı eserlerini bana gösterirlerdi. Cihat Burak desenlerini, Turgut Uyar, Edip Cansever şiirlerini… Öyle bir çevrenin içinde halktan insanlar da vardı. Atölyede ranzalar vardı, orada garibanlar kalırdı, böyle bir insandı…”

Dolmabahçe Sarayı, kağıt üzerine

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal