Memet Ali Alabora için tutuklamaya yönelik yakalama kararı

Memet Ali Alabora için tutuklamaya yönelik yakalama kararı

Sanatçı Alabora hakkında Gezi eylemleri sırasında iktidara yakın medya tarafından yöneltilen suçlamalar çerçevesinde tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkartıldı.

Yurtdışında bulunan sanatçı Memet Ali Alabora hakkında Gezi Parkı eylemleri nedeniyle “tutuklamaya yönelik yakalama” kararı çıkartıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine İstanbul 8. Sulh Ceza Hâkimliği’nin verdiği kararda, Alabora hakkında Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasına engellemeye teşebbüs etme’ suçlaması yöneltildi.

Ayrıca Gezi eylemlerinin iç organizasyonun aynı soruşturma kapsamında 1 Kasım 2017’den bu yana tutuklu bulunan iş insanı ve insan hakları aktivisti Osman Kavala tarafından yapıldığı, yurtdışı bağlantısının ise George Soros bağlantılı kuruluşlar olduğu iddia edildi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, G-20 Zirvesi için gittiği Arjantin’den iki gün önce Paraguay’a geçerken yaptığı açıklamada Gezi eylemlerinin iç ayağının Osman Kavala, dış ayağının ise George Soros olduğunu söylemişti.

Suçlamalar

Hürriyet’ten Toygun Atilla’nın haberine göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Hasan Yılmaz tarafından hazırlanan ve mahkemeye sunulan tutuklamaya yönelik yakalama talebinde şu gerekçeler sıralandı:

* Alabora’nın Gürcistan ve Arap dünyasındaki ayaklanmalarda rol oynadığı iddia edilen OTPOR lideri Sırp Ivan Maroviç ile İstanbul ve Mısır’da Gezi olayları öncesi yaptığı görüşmeler.

* Alabora, eşi Ayşe Pınar Alabora, Defne Anter, yazar Handan Meltem Arıkan ve reklamcı Metin Osasogie Edomwonyi’nin 18-21 Haziran 2012’de İstanbul’da, 7-15 Temmuz 2012’de ise Mısır’da Ivan Maraviç ile görüştükleri.

* Maroviç’in Mısır’da bulunduğu sırada Kavala’nın da yurtdışında olması.

* Memet Ali Alabora ve Osman Kavala’nın Türkiye’ye dönmelerinin ardından 30 Temmuz 2012’de “Mi Minör” adlı tiyatro oyununun provalarına başlamaları. Bu oyunda ‘Temsili Ülkenin Başkanına Karşı Ayaklanmanın’ teşvik edilmesi.

* Alabora’nın 2011’de çektiği videolarda “Ayaklan İstanbul” ibarelerinin bulunması.

“Açık Toplum Vakfı ve Anadolu Kültür organizasyonu”

Mahkemenin verdiği “tutuklamaya yönelik yakalama” kararında ise şu ifadeler yer aldı:

“Elde edilen bulgu ve tüm dosya Gezi eylemleri olarak bilinen olayların Osman Kavala önderliğinde Açık Toplum Vakfı ve Anadolu Kültür A.Ş tarafından gerçekleştirilen organizasyon neticesinde planlı ve sistemli olarak gerçekleştirildiği açıktır.

“Nihai amaç ülkedeki şiddet eylemlerini marjinal gruplara ve terör örgütlerine kanalize ederek ülke geneline yayıp kaos ve kargaşa yaratarak mevcut hükümeti işlevsiz hale getirmek olduğu anlaşılmıştır…”

13 kişi gözaltına alınmış 1 kişi tutuklanmıştı

Gezi eylemleri soruşturması kapsamında 16 Kasım 2018’de sivil toplum çalışanları ve akademisyenlere yönelik operasyon düzenlenmiş, 13 kişi gözaltına alınmış, 12 kişi serbest bırakılırken Hollanda merkezli Bernard van Leer Vakfı’nın Türkiye Temsilcisi Yiğit Aksakoğlu tutuklanmıştı.

Gözaltına alınıp serbest bırakılanlardan Yusuf Cıvır da Emniyet tarafından “Gezi parkı olaylarının senarize edildiği “Mi Minör” oyununun yöneticilerinden” olarak duyurulmuştu.

“Mesele sadece Gezi değil” demişti

Memet Ali Alabora, 30 Mayıs 2013’te attığı “Mesele sadece Gezi Parkı değil arkadaş, sen hala anlamadın mı? Hadi gel. #direngeziparkı” tweet sonrası AKP iktidarına yakın medya ve doğrudan dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan tarafından hedef gösterilmişti.

Alabora attığı tweet’in gerekçesini kamuoyuyla paylaşmak durumunda kalmıştı:

“Benim için mesele Gezi Parkı kadar Emek Sineması’nın yok edilişi, Şehir Tiyatroları’ndaki yönetmelik değişikliği, Devlet Tiyatroları’nın kapanmak üzere oluşu, Kadıköy’deki Kuşdili Çayırı, Haydarpaşa Garı gibi birçok meselenin ifade edilmesi haline geldi. Mesele ‘sadece’ Gezi Parkı değil derken, bunu kast ediyordum.”

Yeni Şafak hedef gösterdi

Yeni Şafak’ın 10 Haziran 2013’te “Bu ne tesadüf” manşetiyle çıkmış ve Memet Ali Alabora’nın yönettiği ve oynadığı “Mi Minör” adlı tiyatro oyunu şu ifadelerle hedef gösterilmişti:

“Sivil darbe girişimine dönüştürülen Gezi eylemlerinin kurgulandığını ortaya koyan bilgiler gün yüzüne çıkmaya başladı: İngiltere merkezli bir ajansın desteğiyle İstanbul’da sahnelenen ‘Mi Minör’ oyununda aylarca eylemlerin provası yapıldı.”

10 Haziran’da Yeni Şafak’ın manşeti üzerine Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nde basın toplantısı düzenleyen Alabora, can güvenliğinin olmadığını ifade ederek koruma talebinde bulunacağını söylemişti.

Alabora’ya İstanbul Valiliği’nce 14 Ağustos 2013’te koruma verildi.

Erdoğan, Alabora’ya “Sana bunun hesabını soracağız” demişti

Dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan, 15 Haziran 2013’te Ankara Sincan’da düzenlediği mitingde Alabora’nın tweet’ini gündeme getirerek “eğer bu ülkede hukuk varsa sana bunun hesabını soracağız” demişti:

Alabora: Otpor’u ilk kez A Haber’de duydum

Alabora, AKP iktidarı ve AKP’ye yakın medya tarafından hedef gösterilmesi nedeniyle 26 Haziran’da da yazılı bir basın açıklaması yayınlamıştı:

“(…) Ben savaş karşıtı, doğa savunucusu, ifade özgürlüğünü ve demokrasiyi savunan ve her fırsatta her türlü darbeye karşı olduğunu dile getiren bir sanatçıyım. Siyasetçi olmayı hiç düşünmedim, düşünmüyorum.

“Uluslararası Aktörler Federasyonu (FIA) hariç uluslararası hiçbir örgüte, yurtiçinde meslek örgütü hariç hiçbir örgüt ve siyasi partiye üyeliğim bulunmamaktadır.

“Otpor diye bir örgütü hayatımda ilk kez 14 Haziran’da A Haber’de duydum. Adı geçen bu örgütle hiçbir bağlantım yoktur. Gene Sharp’ın adını ilk kez yaklaşık iki hafta önce televizyonda duydum, dolayısıyla kitabından da haberdar değildim.

“2 Haziran’da CNN tarafından röportaj teklifi aldım ve 3 Haziran’da Christian Amanpour’un programında sadece kendi gözlerimle tanık olduklarımı ve yaşadıklarımı anlattım.

“Mesleki kazancım ve kira gelirlerim dışında hiçbir kazancım yoktur. Tüm kazançlarım ve harcamalarım belgelidir.

“’Mi Minör’ oyunu gerek yurtdışından, gerek yurtiçinden hiçbir maddi destek almadan gerçekleştirilmiştir.

“Söylediklerim ve yaptıklarımın sürekli farklı noktalara çekilmesi ile ilgili duyduğum üzüntüyü belirtir, kamuoyunun bilgisine sunarım.”

Gökçek de hedef göstermişti

Dönemin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, 30 Haziran 2013’te katıldığı bir televizyon programında “Bu olaylar önceden tamamen mizansen. Mehmet Ali Alabora diye bir adam var. O bu olayların baş aktörüdür. Alabora başına gelecekleri bilmiyor. Ama Allah’ın izniyle devlet bunu yakalayacak ve ben onu içeride göreceğim” demişti.

Gökçek, aynı dönem Alabora ile Otpor arasında da bağlantı olduğunu ileri sürmüştü:

“Sırbistan merkezli ve Mısır, Tunus gibi ülkelerde de yönetimlerin devrilmesinde rol oynayan Otpor örgütü temsilcisiyle İstanbul’da görüştü.”

Tweet için başlatılan soruşturmalara takipsizlik

Alabora’nın hedef gösterilmesine neden olan “Mesele sadece Gezi Parkı değil arkadaş, sen hala anlamadın mı? Hadi gel.” tweet’iyle ilgili açılan soruşturma 13 Eylül 2013’te takipsizlik kararı verildi.

Aynı sebepten açılan ikinci soruşturma da 7 Ocak 2014’te takipsizlikle sonuçlandı.

 

Kaynak: Bianet

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 yorumlar

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal