Mehmet Rifat imzalı ‘Ruhların İletişimi: Proust ve Müzik’ten esinlenen konser

Mehmet Rifat imzalı ‘Ruhların İletişimi: Proust ve Müzik’ten esinlenen konser

Mehmet Rifat’in “Ruhların İletişimi: Proust ve Müzik” adlı eserinden ilhamla hayata geçirilen ve eserle aynı adı taşıyan konser, 27 Mart Çarşamba günü saat 18.30’da, Özel Saint Benoît Fransız Lisesi – Silüet Salonu’nda gerçekleşecek.

Yapı Kredi Kültür Sanat ve Özel Saint Benoît Fransız Lisesi’nin ortaklığında gerçekleşecek olan “Ruhların İletişimi: Proust ve Müzik” adlı konserde Pelin Halkacı (keman) ve İris Şentürker (piyano) sahnede olacak. İki müzisyen, Proust’un yapıtında ve yaşamında büyük öneme sahip olan Richard Wagner, Camille Saint-Saëns, César Franck ve Reynaldo Hahn’ın eserlerini seslendirecek.

Konserden önce felsefeci, yazar ve çevirmen Nami Başer ile müzik tarihçisi, besteci ve orkestra şefi Emre Aracı’nın katılımıyla Proust’un yapıtı ve  bu yapıtın içinde müziğin yeri üzerine bir söyleşi yapılacak.

“Ruhların İletişimi: Proust ve Müzik” adlı konsere rezervasyon yaptırarak ücretsiz olarak katılım sağlanabilir.

‘Ruhların İletişimi: Proust ve Müzik’

Mehmet Rifat’ın kaleme aldığı eser, 2018 yılında Yapı Kredi Yayınları’ndan (YKY) yayımlandı. Eserin editörlüğünü Ersel Topraktepe üstlendi.

“Proust ve Müzik” ile “Proust ve Besteciler” başlıklı iki ana bölümden oluşan kitabında Mehmet Rifat, “Ruhlar arasında mevcut olabilecek iletişimin yegâne örneği müzik mi” sorusu üzerinde düşünüyor. Kitap, Proust’un müzik hakkında kaleme aldığı yorumlarıyla beraber Bach, Chopin, Debussy, Schubert gibi çok sayıda bestekâra ilişkin değerlendirmeleri, beğenileri ve eleştirilerinden oluşuyor.

“Hem müzikseverlere hem de Proust tutkunlarına sesleniyor bu kitap. Müziksever olup da Proust tutkunu olmayanı ya da Proust tutkunu olup da müzik sevmeyeni düşünemeyeceğimize veya düşünmek istemeyeceğimize göre, bu kitap açıkçası ‘Müziksever Proust Tutkunları’na sesleniyor.

Okurlar iki ana bölümden (Proust ve Müzik; Proust ve Besteciler) oluşan kitabın sayfalarında dolaşırlarken bir yandan müzik üzerine yapılmış en güzel, en çarpıcı, en ironik, en ‘hareli’ yorumların Proust’un kaleminden çıktığını görecekler, öte yandan bu ‘büyük yazar’ın Bach, Beethoven, Berlioz, Boieldieu, Chabrier, Chopin, Debussy, Fauré, Franck, Indy, Massenet, Mozart, Saint-Saëns, Schubert, Schumann, Strauss, Stravinski, Wagner ve daha birçok besteciye ilişkin değerlendirmelerini, beğenilerini, eleştirilerini okuyacaklar.

Bu arada Proust’un ‘pek az müzisyende bulunan bir yeteneğe sahip’ besteci olarak yarattığı Vinteuil’ün Sonat’ı ve Septuor’uyla ilgili önemli ipuçlarına da ulaşacaklar.

‘Ruhlar arasında mevcut olabilecek iletişimin yegâne örneği müzik mi diye düşünüyordum.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal