Mehmet Rauf’un başyapıtı ‘Eylül’ günümüz Türkçesiyle yayımlandı

Mehmet Rauf’un başyapıtı ‘Eylül’ günümüz Türkçesiyle yayımlandı

Yazar Mehmet Rauf’un 1901 yılında yayımlanan ve Türkiye’deki edebiyatın ilk psikolojik romanı kabul edilen “Eylül” adlı eseri, günümüz Türkçesiyle ve açıklamalı orijinal metin halinde iki ayrı kitap olarak Can Yayınları’ndan yayımlandı.

“Bence Eylül, tek başına, bir yazarın ismini edebiyat tarihine silinemeyecek şekilde nakşetmek için kâfidir.” Halid Ziya Uşaklıgil

Eski hataların tek tek ayıklandığı yeni çevirisinde eser, yazarla yapılan “Eylül’ü Nasıl Yazdım?” söyleşisinin yanı sıra notlandırılmış, döneme ait fotoğraf, harita ve kartpostal gibi materyallerle zenginleştirildi. Üzerinde kapsamlı bir çalışma yürütülen eser, orijinal diline müdahale edilmeden yayıma hazırlandı.

Yasak aşk temasının dönemine göre oldukça cesurca ifade edildiği “Eylül” adlı roman, üç ana karakter etrafında şekilleniyor. İstanbul’un da dördüncü bir karakter gibi hikâyeye dahil olduğu bir aşk ve karasevda romanı olan “Eylül”de kişilerin ve ruhsal dünyalarının detaylı bir anlatımı sunuluyor.

“Fakat her şey boş değil mi? Ne olsa, ne yapılsa kış gelmeyecek mi? Ya gelinceye kadar… Hiç mi, hiç mi bir şey yapılamaz? Böyle görerek, anlayarak, bile bile hayat ve saadetten feragate tahammülden başka bir şey mümkün değil mi?

E, sonbahar bu… artık bu kadar letafet ve hararet verdikten sonra! Eylülden daha ne beklenir? Eylül, malum ya, hüzün ve matem ayıdır.”

Mehmet Rauf hakkında:

27 Ağustos 1875’te İstanbul’da doğdu. Balat Mahalle Mektebi’ni bitirdikten sonra sırayla Eyüp Rüştiyesi, Soğukçeşme Rüştiyesi ve Bahriye Mektebi’nde okudu. Daha sonra memuriyete atıldı.

İlk öyküsü 16 yaşındayken Halid Ziya’nın İzmir’de çıkardığı Hizmet gazetesinden yayımlandı. Erken yaşlarda kendini gösteren tiyatro ve edebiyat merakı, memuriyet yıllarında Servet-i Fünun çevresine girmesini sağladı.

Tevfik Fikret’in halası Ayşe Sermet Hanım’la evlenip Fikret’in Rumelihisarı’ndaki yalısında yaşamaya başladı. Daha sonra Halid Ziya’yla sıkı bir dostluk kurdu.

Büyükada’da bir kadına âşık oldu ve aşkına karşılık bulamayınca intihara kalkıştı. Hüseyin Cahid ve Halid Ziya son anda yetişerek hayatta kalmasını sağladılar.

Meşrutiyet’in ilanından sonra tekrar yazmaya başladı. “Eylül” romanıyla edebiyatımızda önemli bir yer tutan Mehmet Rauf, diğer eserlerinde de aşk maceralarını konu edinmiştir.

Mehmet Rauf 1926’da felç geçirdi, 1931’de İstanbul’da öldü.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal