Mehmet Hikmet’in ölüm ilanında Gary Cooper esprisi

Mehmet Hikmet’in ölüm ilanında Gary Cooper esprisi

Nâzım Hikmet’in oğlu ressam Mehmet Hikmet, 14 Ekim’de Fransa’da öldü. Dostları tarafından yayımlanan ölüm ilanında Mehmet Hikmet yerine Amerikalı aktör Gary Cooper’in fotoğrafının kullanılması, yanlışlıkla mı konuldu tartışmalarına sebep oldu.

Yayımlanan fotoğraf üzerine ilanı veren isimlerden Güllü Aybar, bunun dostlar arasında bilinen bir espri olduğu yönünde açıklamada bulundu.

Mehmet Hikmet’in Paris’ten yakın dostu olan Komet, Gary Cooper esprisinin nedeninin ilanda yer alan ‘Mehmet le beau’ (Güzel Mehmet) ifadesi olduğunu belirtti. Komet, Hürriyet’e yaptığı açıklamada şöyle dedi: “Bir dönem Paris’te yaşayan sanatçı ve entelektüeller arasında Mehmet isminde pek çok arkadaşımız vardı. Mehmet Güleryüz, Mehmet Ulusel, Mehmet Nâzım gibi. Biz de onları birbirinden ayırmak için ‘Kuş Mehmet’, ‘Kötü Mehmet’, ‘Koyun Mehmet’ gibi çeşitli lakaplar kullanıyorduk kendi aramızda. Mehmet Nâzım’ınki de ‘Mehmet le beau’ yani ‘Güzel Mehmet, Janti Mehmet’ti. Onu bütün güzelliği, yakışıklılığı ile hatırlamak için Gary Cooper fotoğrafı kullanıldı.”

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal