Megan Fox’un sunacağı arkeoloji programına arkeologlar tepkili

Megan Fox’un sunacağı arkeoloji programına arkeologlar tepkili

“Transformers” filmi ile bilinen aktris Megan Fox, dünyanın “en büyük gizemlerini” araştıracağı mini belgesel dizisi “Legends of the Lost With Megan Fox”u sunacak. Fox’un belirttiğine göre arkeolojik gizemler küçüklüğünden beri kendisinin ilgisini çekiyor.

Arkeofili’den Erman Ertuğrul’un haberine göre,  Fox, tarihi mekânları incelemeyi ve yeni bulgular elde etmeyi sevdiğini belirtiyor ancak eğer üniversite okusaydı bitirip bitiremeyeceğinden şüphe ettiğini ifade ediyor. Fox şunları söylüyor:

“Okulda gerçekten çok iyi olduğum konulardan biri de Yunan mitolojisi idi. Bunun dışında oldukça berbat bir öğrenciydim çünkü bu benim ilgimi çeken tek şeydi. Daha sonra eski dinlerin genel bir sevgisi ve ilgisiyle büyüdüğümü ve neden burada olduğumuzu ve kim olduğumuzu ve insanlığın hikâyesini düşündüm.”

“Daha iyi bir öğrenci olsaydım, bir arkeolog ya da antropolog ve hatta paleontolog olmayı çok isterdim, ama dediğim gibi, üniversitede asla hayatta kalamazdım!”

 “Yirmili yaşlarımın başında, Antik Uzaylılar adlı bir şov izlemeye başladım… Bu bilincimi açtı ve arkeolojik dünyada hala çok fazla gizem olduğunu anladım.”

“Sanırım pek çok insan arkeolojinin belki de belli bir dereceye kadar ölü bir bilim olduğunu ve keşfedecek başka bir şey olmadığını düşünüyor. Ancak bunun tam tersi doğru. Her şey hala yerin altında gömülü, orada çok fazla gizem var.”

Arkeologlar öfkeli

Megan Fox’un bu alternatif tarih dizisine karşı ise arkeologlar çok öfkeli. Arkeolog ve tarihçi olmayan  Fox’un programda yaptığı iş, bir tür gizem çözmek olarak ele alınacak. Bu durumda arkeologlar da “bilgi”nin koruyucusu olacak ve gerçeği halktan saklamak isteyen insanlar olarak gözükecek.

Pseudoarkeoloji’nin maskesini düşürmede uzman bir arkeolog olan David S. Anderson şöyle diyor:

“Bana göre bu, Fox’un profesyonel arkeologların gerçeği görmek için çok dar fikirli olduğu fikrini benimsemiş olduğunu açıkça gösteriyor. Bu arkeolojiye karşı saldırgan bir bakış açısı, fakat aynı zamanda arkeolojinin çok yanlış anlaşılmasına yol açıyor. Yeni fikirler sürekli tanıtılıyor ve tartışılıyor. Alan çok aktif ve esnek, dar görüşlülüğün karakteristik özellikleri, hem alanın dışından olup hem de arkeolojinin içinde neler olup bittiğine dair biraz aşina olanlar tarafından ortaya atılan görüşlerdir.”

Mini dizi başlıyor

“Legends of the Lost With Megan Fox” adlı program için Megan Fox, ABD, Norveç, İsveç ve Türkiye’nin yanı sıra Güney Amerika’ya  da seyahat etti.

Megan Fox’un sunduğu dört bölümlük mini dizinin ilk bölümü, 4 Aralık’ta ABD’de başlıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal