‘Medyada Nefret Söylemi ve Ayrımcı Söylem Raporu’ yayımlandı: Yeni Akit zirvede

‘Medyada Nefret Söylemi ve Ayrımcı Söylem Raporu’ yayımlandı: Yeni Akit zirvede

Hrant Dink Vakfı’nın hazırladığı “Medyada Nefret Söylemi ve Ayrımcı Söylem 2018 Raporu” yayımlandı. Rapora göre, incelenen gazetelerde 98 farklı grup hakkında 6517 adet nefret içeriği tespit edilirken, 284 ayrımcı söylem bulgusuyla Yeni Akit en üst sırada yer aldı.

2018 yılına dair medya izleme verileri ve analizleri ile birlikte yıl içinde öne çıkan iki konu seçilerek hazırlanan “Medyada Nefret Söylemi ve Ayrımcı Söylem 2018 Raporu”, “Türkiye Yazılı Basınında Çocukların Temsili – Haziran 2018” ve “Türkiye Ulusal Basınında Cumartesi Anneleri/İnsanları – Mayıs 1995-Eylül 2018” başlıklı ayrımcı söylem raporlarını içeriyor.

Rapora göre, 2018’de ulusal, etnik ve dini grupları hedef alan 4839 köşe yazısı ve haber metni tespit edildi. İncelenen gazetelerde 98 farklı grup hakkında 6517 adet nefret söylemi içeriği tespit edildi.

Rapora göre, Türkiye’deki yazılı basına bakıldığında yıl boyunca günde 18’den fazla metinde nefret söylemi üretildiği görüldü. Çoğu yerel basında yer alan nefret söylemine yer veren yazı türleri arasında köşe yazılarının öne çıktığı belirtildi.

Rapora göre 284 ayrımcı söylem bulgusuyla Yeni Akit, nefret söyleminde en üst sırada yer aldı.

Raporun tamamına şuradan bakılabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar