Mayıs 68 sanatı (II) – ABD televizyonunda ilk kez bir beyaz ve siyahinin öpüşmesi

Mayıs 68 sanatı (II) – ABD televizyonunda ilk kez bir beyaz ve siyahinin öpüşmesi

Guardian yazarları, 50. yıldönümünde, Mayıs 68’in “sanata yansımalarını” işledikleri bir seçki yayımladı. Guardian yazarlarından Arwa Mahdawi, Mayıs 68’in Amerika televizyonuna etkisinin en belirgin örneğinin Star Trek dizisindeki “ırklar arası” öpüşme sahnesi olduğunu belirtti.

Arwa Mahdawi’nin metni şöyle:

22 Kasım 1968’de gösterilen Star Trek dizisin “Plato’s Stepchildren” başlıklı bölümünde, Amerikan televizyonunda ilk kez ırklar arası öpüşme sahnesi yayımlandı ve program daha önce hiç ulaşmadığı reytinge ulaştı.

Kaptan Kirk (William Shatner) ve Teğmen Uhura (Nichelle Nichols) telekinetik güçlere sahip kötü uzaylılar tarafından buna zorlandığından, romantik bir sahne olmadığı söylenebilir. Hatta bazı usta kamera açıları sayesinde onların dudaklarının aslında birbirine değmediğini görebilirsiniz. Bu öpüşme yalnızca bir saniye sürmüş olsa da, ABD’de ırk ilişkilerine dair on yıllık gelişmeyi temsil etmişti.

Öpücük, kısacık bir sürede başlayıp bitmiş olsa da Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ırk ilişkileri konusunda onlarca yıllık ilerlemenin temsilcisi oldu. Afro-Amerikalı halkı yasalar nezdinde biraz daha eşit hale getiren birçok zor kazanılmış hukuki aşamanın ardından, yurttaşlık hakları hareketinin sonlarına doğru yayımlandı. 1954 yılında, devlet okullarında ırk ayrımcılığı yapılması yasadışı sayıldı. 1965 yılında, Oy Kullanma Hakkı Yasası ile oy kullanmadaki ırk ayrımcılığı yasaklandı. 1967 yılında, Loving ile Virginia eyaleti arasındaki dava sonucunda, ırklar arası evliliğe karşı yasalar anayasaya aykırı sayılarak ırklar arası evlilik, ABD genelinde yasal hale getirildi. Martin Luther King suikastından günler sonra, 1968 yılının Nisan ayında, ırk, cinsiyet, ulusal köken ve din temelinde konut ayrımcılığını önleyen Adil Konut Yasası çıkarıldı.

Kirk ile Uhura’nın öpücüğünün, ABD’de bir dönüm noktasını temsil ettiğini söyleyebiliriz. Devrim, gerçekten de televizyonlardan izlendi ve yüzlerce yıllık ırk adaletsizliği, bir öpücükle mühürlenerek sona erdi diyebiliriz. Ancak, 50 yıl sonra bile maalesef çok az şey değişti. 2013 yılında yayımlanan bir rapora göre ABD’deki devlet okullarında, yurttaşlık hakları hareketi zamanına kıyasla bugün ayrımcılık çok daha fazla. Ayrıca, aynı yıl içinde, farklı ırklardan üyeleri olan bir ailenin rol aldığı bir Cheerios reklamı o kadar çok ırkçı taciz yarattı ki, olay manşetlere taşındı.

Kötü uzaylılara, “Benim geldiğim yerde beden, şekil ya da ten renginin bir önemi yoktur” demişti Kirk, “Uzay Yolu: Orijinal Seri’nin Plato’s Stepchildren” bölümünde. Şu an bu, kesinlikle gerçeği yansıtmıyor. Umalım ki 2360’lar gelmeden bir şeyler değişsin.

Amerika televizyonunda yayınlanan ilk ırklar arası öpüşme sahnesi. Star Trek’de Nichelle Nichols ve William Shatner. Fotoğraf: Getty Images aracılığıyla CBS tarafından çekilmiştir.

Ayrıca: Mayıs 68 sanatı (I) – El ve Kol Saati

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal