‘Masumiyet Müzesi’ kitabını öneren öğretmene kınama cezası

‘Masumiyet Müzesi’ kitabını öneren öğretmene kınama cezası

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk’un “Masumiyet Müzesi” isimli romanını öğrencilerine öneren öğretmen “kınama” cezası verildi.

BirGün’den Mustafa Kömüş’ün haberine göre, öğrencilerine “Masumiyet Müzesi” kitabını öneren öğretmene açılan soruşturma sonuçlandı. Soruşturma sonucunda “Ahlaklı bireyler yetiştirmek” ilkesine aykırı davrandığı ve kitabın “Türk örf ve adetlerine aykırı olduğu” iddialarıyla öğretmen cezalandırıldı. Ayrıca kitap için “Okuma alışkanlığı kazandıracak nitelikte değil” ifadeleri kullanıldı.

Bilirkişi imam hatipten

Kitabın incelenmesi için atanan bilirkişinin imam hatip öğretmeni olduğu öğrenildi. Eğitim Sen 3 No’lu Şube yöneticisi Mustafa Cüstan “Karara itiraz edeceğiz ancak öğretmenimize ceza vermekte ısrarcı davranıyorlar. Atanan bilirkişi imam hatip öğretmeni. Bu bile bunu gösteriyor” dedi. Bilirkişi raporunda ise skandal ifadeler yer aldı. Raporda şu ifadeler kullanıldı:

“1-Milli Eğitim Temel Kanunu’nun Temel amaçlarından Ahlaklı bireyler yetiştirmek ilkesine, Türk Dili ve Edebiyatı dersinin amaçlarına aykırı olduğu görülmüştür. Sayfalarda rakı ve sigara tüketilmesinin ve evlilik dışı birlikteliğin vurgulanması Türk örf ve adetlerine aykırı olduğu görülmüştür.

2-Romanın bolca ve ayrıntılarıyla teşvik edici bir üslupla anlatılan cinsellik unsurları barındırması sebebiyle lise öğrencilerine kitap okuma alışkanlığı kazandırmak amacıyla tavsiye edilebilecek tarzda bir roman olmadığı görülmüştür.”

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal