Martin Scorsese’den aboneli yayın eleştirisi: ‘İzleyiciyi sadece müşteri olarak gören algoritmalar’

Martin Scorsese’den aboneli yayın eleştirisi: ‘İzleyiciyi sadece müşteri olarak gören algoritmalar’

Usta yönetmen Martin Scorsese’den Netflix gibi aboneli yayın hizmetlerini “İzleyiciyi sadece müşteri olarak gören algoritmalar” diyerek eleştirdi.

Martin Scorsese, Netflix gibi aboneli yayın hizmetleri yoluyla “sinema sanatının sistematik bir şekilde değersizleştirildiği, talileştirildiği ve en düşük ortak paydası olan ‘içeriğe’ indirgediğini” iddia etti.

Scorsese İtalyan yönetmen Federico Fellini için Harper’s Magazine‘e yazdığı bir makalede, son yıllarda Netflix ve Apple’da bir takım çalışmalara imza atsa da, bu tür aboneli yayın platformlarının sinema üzerindeki etkisinden endişe duyduğunu belirtti.

Scorsese’ye göre yeni sistemde, “hareket eden tüm imgeler” eşit olarak görülüyor. “David Lean filmi de olsa, bir kedi videosu, bir Super Bowl reklamı ya da bir süper kahraman filmi veya bir dizi bölümü de olsa” farketmiyor.

‘İzleyiciyi müşteri olarak gören hesaplamalara dayanan algoritmalar’

Scorsese, Netflix gibi aboneli yayın sistemlerini “kendisi de dahil film yapımcıları için iyi olsa da” yeni projeler sunacak algoritmalara bağlı kalınarak, izleyicinin “müşteriden başka bir şey” olarak görülmediğini, sanatın değersizleştirildiğini söyledi.

Bu tür yayınlarda izleyiciye her şeyin “kulağa demokratik gelen ancak aslında demokratik olmayan” bir durum yarattığını belirten Scorsese, “eğer izlediğiniz şeye dayanan algoritmalarla bir öneri gelirse, bu öneriler sadece söz konusu mesele veya tarza dayanacaktır; öyleyse bu durumun sinema sanatı açısından anlamı ne?” diye sordu.

Scorsese, “tanımı gereği izleyiciye sadece müşteri olarak davranan hesaplamalara dayanan bu algoritmalar” üzerinden işleyen aboneli yayın hizmetlerine eleştiri getiriyor.

 

Kaynak: BirGün

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal