Mardin’de ‘Fotoğrafın Türlü Halleri’ sergisi

Mardin’de ‘Fotoğrafın Türlü Halleri’ sergisi

Fotoğraf sanatçısı Murat Germen’in “Fotoğrafın Türlü Halleri – Murat Germen: Kesit Retrospektif” başlıklı sergisi, Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi’nde sergilenmeye başladı. Sergi, 31 Mart 2019’a kadar ziyaretçi kabul edecek.

Sakıp Sabancı’nın vasiyeti doğrultusunda Sabancı Vakfı tarafından restore edilen Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi, sanat galerisi ve müzeye dönüştürüldü. Restore edilen müzenin Dilek Sabancı Sanat Galerisi bölümü, sanatçı Murat Germen’in elli iki eserden oluşan sergisine ev sahipliği yapıyor.

Sanatçının Mardin’deki ilk sergisi olan “Fotoğrafın Türlü Halleri – Murat Germen: Kesit Retrospektif”, insanoğlunun doğaya uyguladığı tahribatın boyutlarına, aşırı kentleşmenin doğurduğu sonuçlara, yerel kültürlerin belgesel devamlılığı gibi konulara dikkat çekiyor. Germen kent tasvirlerinin alışılagelmiş rutinini, dijital araçlarla yeniden şekillendiriyor.

1965, İstanbul doğumlu Murat Germen, Sainth Joseph Lisesi’nin ardından İTÜ’de Kent ve Bölge Planlamacılığı bölümünü okudu. 1992 yılında Boston’da yüksek lisansını tamamlayan Germen, ardından Türkiye’ye döndü.

Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi olan Germen, Yapı Kredi Yayınları’nın “Konya”, “Adana”, “Bir Kent, Yüzbir Yapı” kitaplarının fotoğraflarını çekti. Ara Güler, Manuel Çıtak, Orhan Cem Çetin ile ilk karma fotoğraf sergisine katıldı. “Skira” ve “MASA” isimli iki kitabı olan Germen, yurtiçi ve yurtdışında seksenin üzerinde karma ve kişisel sergi açtı.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal