Marcus Aurelius heykelinden mamut kemiklerine: 368 eserle ‘Sagalassos’ sergisi İstanbul’da

Marcus Aurelius heykelinden mamut kemiklerine: 368 eserle ‘Sagalassos’ sergisi İstanbul’da

Sagalassos antik kentine ve Pisidia bölgesinin tarihine ışık tutan “Bir Zamanlar Toroslar’da: Sagalassos” sergisi Yapı Kredi Kültür Sanat’ın Beyoğlu’ndaki binasında açıldı.

Akdeniz’in en iyi korunmuş antik kentlerinden biri olan ve UNESCO Dünya Mirası Geçici Liste’de yer alan Sagalassos antik kenti için hazırlanan sergi, Türkiye’de son yıllarda yapılan en kapsamlı arkeoloji projelerinden biri olarak kabul görüyor.

Projenin bilimsel danışmanlığını KU Leuven Üniversitesi profesörlerinden ve Sagalassos Kazısı Başkanı Jeroen Poblome, koordinatörlüğünü Yapı Kredi Müzesi yönetici Nihat Tekdemir ve tasarımı Pattu Mimarlık yaptı. Sergiye getirilen eserler ve sergide kullanılan bütün peyzaj fotoğrafları ise Belçikalı sanatçılar Bruno Vandermeulen ve Danny Veys tarafından çekildi.

Mammuthus Meridionalis omurga fosili.

Yapı Kredi Kültür Sanat’ın üç katına yayılan sergide Burdur Arkeoloji Müzesi’nden getirilen 368 eser yer alıyor. Antik Sagalassos sakinlerinin gündelik yaşamlarını ve sosyal durumlarını yansıtan ve inanç ritüellerini gösteren pişmiş topraktan figürler, tanrı, tanrıça ve kahraman heykelleri, Büyük İskender heykelciği, taş aletler, süs eşyaları, pişirme kapları başta olmak üzere çok sayıda eserin bulunduğu sergi, kronolojik ve tematik olarak bölümlere ayrılıyor.

Büyük İskender heykelciği. Roma İmparatorluğu Dönemi, MS 1.-3. Yüzyıl.

Bereket Tanrıçası Demeter heykeli, orijinali yaklaşık 5 metre yüksekliğinde olan İmparator Marcus Aurelius heykelinin beyaz mermerden yontulmuş başı, kolları ve bacaklarıyla Sagalassos’a “Pisidia’nın birinci kenti” unvanını veren İmparator Hadrian heykeline ait baş da sergide görülebiliyor.

İmparator Marcus Aurelius heykelinin başı. Roma İmparatorluğu Dönemi, MS 2. yüzyıl (yak. MS 170-180)

Ayrıca, Sagalassos’da yürütülen kazılarından ele geçen ve uzmanlar tarafından yeniden yüzlendirme tekniğiyle orijinaline yakın görünümlerine kavuşturulan MS 3. yüzyıla tarihlenen Romalı bir erkek ve 11. yüzyıla tarihlenen Bizanslı bir kadının kafatası da sergide yer alıyor. Gerçek adları bilinmeyen Pisidialılara, kazı ekibince Rhodon ve Eirènè adları verildi.

Psidialı kadın

Kazı başkanı Jeroen Poblome, dijital yüz rekonstrüksiyonunun yüzde 75 kesinliğe sahip olduğunu belirtiyor.

Dün akşam yapılan açılışta konuşan kazı başkanı Prof. Dr. Jeroen Poblome, bu sergiyle sadece Sagalassos’un mimarisini ve tarihini göstermek istemediklerini, o dönemde yaşayan insanların günlük hayatlarını da gözler önüne sermek istediklerini belirtti: “İki sene önce gelen bir mektupla başladı bu sergi hikayesi. Yapı Kredi Kültür Sanat’tan gelen bu mektup sayesinde bugün burada Sagalassos’u konuşuyoruz. Türk insanı Burdur’u çok iyi tanımıyor. İnşallah bu sergiyle bunu bir nebze değiştireceğiz. Çünkü bence Burdur’un potansiyeli hem arkeoloji hem de doğası anlamında çok yüksek.”

Sergi üç katta

Binanın ilk katında ziyaretçileri 1990 yılında başlayan ve disiplinler arası bir araştırma projesi olan Sagalassos kazılarına, kazılarla birlikte Sagalassos ve ait olduğu Pisidia bölgesinin coğrafyası, jeolojisi, bitki örtüsü, inanç sistemi, tanrıları, insanları, hayvanları ve bitkileri olmak üzere çok katmanlı bir sunum karşılıyor.

İkinci katta tarihöncesi çağlardan Selçuklu Dönemi’ne uzanan süreçten eserler, kronolojik bir düzende sergileniyor. Ayrıca, yürütülen kazılarda açığa çıkan Yukarı Agora ve burada yapılan kazılarda bulunan imparator, tanrı ve kahraman heykellerinin en iyi örneklerine yer veriliyor.

Seramik, Sagalassos üretimi. Geç Roma İmparatorluğu Dönemi, MS 5. yüzyıl

Üçüncü kat ise antik ekonomi, yaşam kalitesi, beslenme alışkanlıkları ve mutfak eşyaları, insanların ölümle nasıl başa çıktıkları ve ölümün nitelikleri gibi tematik bölümlerden oluşuyor. Tanrıça Demeter heykelinin de bulunduğu bu katta Sagalassosluların adak adadığı düşünülen ve içinde yüzlerce pişmiş toprak figürünün ele geçtiği kaya tapınağının rekonstrüksiyonu da görülebilecek.

Bereket tanrıçası Demeter heykelinin başı. Roma İmparatorluğu Dönemi, MS 2. yüzyıl (MS 125-150).

YKY’den Sagalassos kitabı

Sergiye paralel olarak Sagalassos ve içinde bulunduğu Pisidia Bölgesi’nin bütün tarihi katmanlarının paylaşıldığı kapsamlı bir kitap hazırlandı. Yapı Kredi Yayınları’nca hazırlanan “Bir Zamanlar Toroslar’da: Sagalassos” adlı kitapta yer alan 27 makale, her biri alanında uzam araştırmacılar tarafından güncel veriler de gözetilerek kaleme alındı. Yayınevinin 5 bin 500’üncü kitabı olan yapıt, Türkçe ve İngilizce olarak okura sunulacak.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile Belçika KU Leuven Üniversitesi’nin desteklediği Sagalassos Arkeolojik Araştırma Projesi işbirliğiyle hazırlanan sergi, 28 Mayıs 2020’ye kadar görülebilecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal