Louvre Müzesi çalışanları grevde

Louvre Müzesi çalışanları grevde

Louvre Müzesi, güvenlik personelinin greve gitmesi nedeniyle 27 Mayıs günü binlerce ziyaretçiyi geri çevirerek kapılarını kapattı. Personelin bağlı olduğu Sud Culture Solidaires sendikasından yapılan açıklamada, müzenin geçen yıl 10,2 milyonu bulan toplam ziyaretçi sayısıyla rekora ulaştığı ve ziyaretçi akını altında “boğulduğu” belirtildi. Açıklamada, “2009 yılından beri ziyaretçi sayısında %20’den fazla artış yaşandı, ama müze genişlemiş değil” denildi..

Louvre yetkilileri ise Twitter üzerinden şu açıklamayı yaptılar:

“Son zamanlarda ziyaretçi sayısında yaşanan artış sebebiyle Louvre Müzesi’nin karşılama ve güvenlik personeli üyeleri greve gitme haklarını kullanıyorlar. Bu nedenle müze tüm gün (27 Mayıs) kapalı olacaktır.”

E-skop‘un The Art Newspaper ile The Local‘den aktardığına göre, sendika temsilcileri, Louvre yönetiminin ziyaretçi fazlalığı sorununu dikkate almadığını söylüyor ve çalıştıkları kurumun “yansıttığı yüz kızartıcı imaj” karşısında “rahatsızlık duyduklarını” belirtiyorlar. Sendikacıların ifadesiyle, Müze’deki koşullardan şikâyetçi olan ziyaretçilerle personelin muhatap olması gerekiyor, ayrıca müzenin acil tahliye prosedürleri de hiç yeterli değil.

29 Mayıs Çarşamba günü Louvre’a alınmayan turistler / Kaynak: The Local

Louvre’un, personel sayısını ziyaretçilere yeterli hizmeti verebilecek kadar yükseltmesini talep eden Sud Culture Solidaires sendikası temsilcileri, 29 Mayıs Çarşamba günü bir sonraki hamlelerini tartışmak üzere toplantı yapma kararı almıştı.

28 Mayıs’ta (dün)  düzenlenen müzakere toplantısında müze yetkilileri, çalışanların endişelerini gidermek üzere 30 yeni personel alımı da dahil bir dizi önlemin hayata geçirileceği sözü verdi. Müze halen, ön ödemeli bilet sahipleri dışındaki ziyaretçilere kapalı tutuluyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal